Meditsiiniuudiste veebiseminaril 6. novembril räägivad psühhiaater ja perearst lahti teemad, mis on seotud rahustite ja uinutite väljakirjutamise muutustega, eesmärgiga vähendada nendest tekkivat sõltuvust.
- Uinutite ja rahustite kasutamist hakatakse riiklikult reguleerima. Foto: Shutterstock
Sotsiaalministeerium saatis augusti lõpus kooskõlastusringile määruse muudatused, millega piiratakse bensodiasepiinide ja bensodiasepiini sarnaste ravimite väljakirjutamist. Eelnõu kohaselt võib edaspidi korraga välja kirjutada maksimaalselt 30 tabletti, muutusi on teisigi.
Statistika Z-ravimite osas, siia on arvestatud kõik vanusegrupid. (Tervisekassa)
*2023. aasta andmed on kuni 23.08.2023.
Psühhiaater
Peeter Jaanson ja perearst
Reet Laidoja abil süveneme nii rahustite ja uinutite olemusse kui ka sellesse, kuidas patsiente aidata neist loobuda. Sellele aitavad kaasa ka sotsiaalministeeriumi määruse muutused, mida veebiseminaril tutvustame. Veebiseminar on mõeldud tervishoiutöötajale, sellele saab pileti osta
SIIT.
Ravimiosakonna nõuniku Mari Amose sõnul bensodiasepiinide ja bensodiasepiini sarnaste ravimite kasutamine on sage ning väga sage 65aastaste ja vanemate patsientide seas, kel on väga kõrge risk kõrvaltoimete esinemiseks.
Kuigi neid tuleks võtta nii vähe kui võimalik, on tegelikkus teine. Psühhiaater Viljar Veede ettekandest vaimse tervise konverentsil 2019 selgus, et bensodiasepiinid on näidustatud tugevate ärevuse sümptomite leevendamiseks 2–4 nädala jooksul (ärevus, mis segab inimese funktsioneerimisvõimet). Enamikes juhendites on soovitus 2–4 nädalat. Lühiajalise kerge ärevuse ravi rahustitega on ebakohane. Bensodiasepiine võib kasutada koos antidepressantidega ravi alustamisel või lühikest aega tugeva ärevuse ja agiteerituse kupeerimiseks. Eelistada tuleb anksiolüütikumide kasutamist ravikuurina, mitte vajaduspõhiselt. Ravivastuse ilmnemisel ei tohi ravi bensodiasepiinidega kesta kauem kui 6 nädalat. Sõltuvus tekib ligi pooltel patsientidest, kes kasutavad rahusteid üle kuu.
Uinuteid võib kasutada lühikest aega (kuni 4 nädalat) kaasuva unehäire ravis. Veede ettekandes on kirjas, et põhimõtteks on aeglane võõrutamine rahustist. Hoolikalt läbiviidud võõrutusravi on edukas 70-80% juhtudest. Kehvem tulemus on nendel, kellel on kõrge ärevusfoon. Relapsi määr 1-5 aasta jooksul on erinevates uuringutes 8-57%.
Seotud lood
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.