Polügeense riskiskoori test näitas Ühendkuningriigis tehtud suures uuringus eesnäärmevähi avastamisel tavapärasest, verest tehtavast PSA testist paremaid tulemusi, mis tõotab märkimisväärset kasu eesnäärmevähi sõeluuringul.

- Londoni vähiuuringute instituudi onkogeneetika professori Ros Eelesi sõnul võib PRSi testiga olla võimalik muuta eesnäärmevähi kulgu.
- Foto: Shutterstock
Praegust PSA testi kasutatakse, et tuvastada mehed, kellel on vanuse või etnilise päritolu tõttu suurem risk eesnäärmevähi tekkeks ja kellel esinevad sümptomid. Kõrge PSA tulemusega mehed saadetakse vähi tuvastamiseks täiendavatele uuringutele. PSA test näitab aga ekslikku eesnäärmevähi kahtlust kolmel korral neljast ja tuvastab vähkkasvajaid, mis kasvavad nii aeglaselt, et ei ole tõenäoliselt kunagi eluohtlikud – see tähendab, et mehed võivad läbida tarbetuid edasisi uuringuid, invasiivseid biopsiaid ja ravi.
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.