• 27.05.25, 09:00

Kas AI lahendab tervishoiu kitsaskohti?

Haiglates kasutatavad vananenud ajaplaneerimissüsteemid põhjustavad liigset administratiivset koormust, takistavad sujuvat ravikorraldust ja tekitavad patsientides rahulolematust. EIT Health InnoStars ja Coimbra ülikoolihaigla (ULS de Coimbra) käivitavad koostööprogrammi, mille eesmärk on leida nutikaid digilahendusi vastuvõttude haldamise ja töövoogude optimeerimiseks.
Ebaefektiivne ajaplaneerimine on üks peamisi tegureid, mis põhjustab tervishoiusüsteemides pikki järjekordi ja ressursside raiskamist.
  • Ebaefektiivne ajaplaneerimine on üks peamisi tegureid, mis põhjustab tervishoiusüsteemides pikki järjekordi ja ressursside raiskamist.
  • Foto: Optimist
Oodatavad lahendused peaksid võimaldama reaalajas uuendusi, vähendama järjekordi ja topeltbroneeringuid ning arvestama patsientide isiklike eelistustega. Samuti on teretulnud lahendused, mis kasutavad tehisintellektil põhinevaid vestlusroboteid ja nutikaid lahendusi, et lihtsustada suhtlust ja vähendada halduskoormust. Liituma on oodatud teadusasutused, idufirmad, haiglad, ülikoolid ja väikeettevõtted.
Euroopa haiglasüsteemid on aegunud süsteemide tõttu aeglased, ebatõhusad ja kannatavad infopuuduse all.
EIT Health InnoStars ja Coimbra Ülikoolihaigla (ULS de Coimbra) kutsuvad innovaatoreid haiglajuhtimist digiajastusse viima.
Programmi on oodatud kandideerima teadlased, idufirmad, ülikoolid, haiglad ja väikeettevõtted 30. maini.
InnoStars Connect lisaprogramm kutsub leidma uudseid lahendusi sünnieelse ja vastsündinute hoolduse valdkonnas.
Euroopa Liidu e-tervise indikaator näitab, et kodanike ligipääs elektroonilistele terviseandmetele on paranenud – Euroopa Liidu 27 liikmesriigi keskmine näitaja tõusis 2023. aasta lõpuks 72%-lt 79%-ni. Ühes sellega on hoogustumas ka tervishoiuteenuste digitaliseerimine: 77% WHO Euroopa piirkonna riikidest pakub juba virtuaalmeditsiini või kaugvastuvõttude teenuseid, sealhulgas psühhiaatri kaugvastuvõtte (51%) ja teleradioloogiat (84%).
Ebaefektiivne ajaplaneerimine on üks peamisi tegureid, mis põhjustab tervishoiusüsteemides pikki järjekordi ja ressursside raiskamist. Reaalajas kohandamisvõimaluste puudumine, keeruline broneerimisprotsess ja vähene info ooteaegade kohta takistavad sujuvat patsiendivoogu. Tulemuseks on vastuvõttudele mitteilmumine või aja tühistamine, sageli viimasel hetkel. Mõnes valdkonnas, nagu vaimse tervise teenustes, võib mitteilmumiste määr ulatuda kuni 30 protsendini.
Tühistatud ajad jäävad sageli ümber planeerimata või tehakse seda liiga hilja, mis põhjustab pikki ooteaegu ja ülerahvastatud ootealasid. See omakorda suurendab meditsiinipersonali töökoormust, eriti viimase hetke muudatuste tõttu.
Näiteks ületas eriarsti vastuvõttude keskmine ooteaeg Portugalis 2023. aastal 120 päeva. Järjekordi süvendavad staatilised ajaplaneerimistavad, ülebroneerimine erakorraliste juhtumite mahutamiseks ning puudulik osakondadevaheline koordineerimine. Selline olukord mõjutab eriti haavatavaid patsientide gruppe – näiteks vähipatsiente ja kroonilisi haigeid, viies hilinenud diagnooside või katkestatud raviteekonnani.
„Tark ajaplaneerimine ei seisne üksnes efektiivsuses – see tähendab, et iga patsient saab õigeaegset ja kvaliteetset abi,“ rõhutas XY ULS de Coimbra esindaja. „Pikad järjekorrad ja aegunud süsteem mõjutavad otseselt ravitulemusi ja patsiendikogemust. Otsime EIT Health InnoStarsiga innovaatilisi lahendusi, mis aitavad ühtaegu optimeerida haiglate tööd ja samaaegselt parandada patsientide rahulolu.“
InnoStars Connect programmiga on oodatud liituma ülikoolid, haiglad, teadusasutused, idu- ja väikeettevõtted, kellel on lahendusi, mis suudavad tuua reaalse muutuse kahes põhivaldkonnas:
• Kliiniliste vastuvõttude ajastamise automatiseerimine
• Patsiendihaldus ja vastuvõtud
Programmis osalejaid toetatakse ideede elluviimisel
InnoStars Connect programmi valitud organisatsioonid liituvad Euroopa juhtiva tervishoiuinnovatsiooni võrgustikuga, saades ligipääsu kogenud mentorite toele, spetsiaalselt kohandatud koolitusprogrammidele ja rahalisele toetusele oma lahenduste elluviimiseks.
Programmi valitakse kümme meeskonda, kes arendavad ja katsetavad oma ideid koostöös Coimbra piirkonna tervishoiuasutuse ja Chiesi Grupiga, saades suuniseid kogenud ekspertidelt farmaatsia- ja tervishoiusektorist. Iga meeskond toetatakse 10 000 euroga, millest 6000 eurot on mõeldud lahenduse arendamiseks, 3000 eurot reisikulude katteks koolituslaagrisse ning 1000 eurot mentorluse ja koolituste jaoks. Parimad meeskonnad saavad võimaluse esitleda oma lahendusi Euroopa tervishoiujuhtidele EIT Health InnoStarsi suurfinaalis.
„InnoStars Connect on suurepärane näide sellest, kuidas päriselulised väljakutsed võivad inspireerida tähenduslikku ja koostööl põhinevat innovatsiooni,“ ütles Sarah Haddadin, EIT Health InnoStars RIS innovatsioonijuht ja programmi eestvedaja. „Meie eesmärk on tuua kokku idufirmad, teadlased, tervishoiuteenuse osutajad ja tööstus, et lahendada reaalelulisi probleeme – nagu ennetatavad neonataalsed surmad või ebaefektiivselt toimivad haiglasüsteemid. Selle algatusega pakume Lõuna-, Ida- ja Kesk-Euroopa uuendajatele tugevat platvormi, vajalikke ressursse ja koostöövõimalusi, et viia ellu tõelisi muutusi.“
Taotluste esitamise tähtaeg on 30. mai.
Vastsündinute tervishoiu areng
Paralleelselt haiglaprogrammiga otsivad Chiesi Group ja EIT Health InnoStars uuenduslikke lahendusi, et parandada vastsündinute tervisehooldust, eriti tõsist hingamisteede haigusi põdevate patsientide puhul.
•Vastsündinute respiratoorse distressi sündroomi (NRDS) põhjuseks on kopsude ebaküpsus ja pindaktiivse aine (surfaktandi) puudus, mis teeb hingamise raskeks, eriti enneaegsetel imikutel.
•Bronhopulmonaalne düsplaasia (BPD) on krooniline kopsuhaigus, mis võib areneda enneaegsetel imikutel pärast pikaajalist hingamisabi ning põhjustada püsivaid hingamisprobleeme.
Chiesi Group otsib lahendusi, mis toetavad varajast diagnoosimist, mitteinvasiivset jälgimist nii haiglas kui kodus, nutikaid neonataalse hoolduse tehnoloogiaid ja digitaalseid tööriistu, näiteks beebide jälgimise rakendused. Eesmärgiks on laiendada juurdepääsu kvaliteetsele hooldusele piiratud ressurssidega piirkondades. Väljakutse julgustab ka uuendusi, mis toetavad lapsevanemaid hariduse, digitaalsetetervishoiuteenuste tööriistade või algatuste kaudu, mis aitavad vähendada tervisealast ebavõrdsust ja suurendada osalemist kliinilistes uuringutes.

Seotud lood

Uudised
  • 21.05.25, 07:00
Tervishoid vajab innovatsiooni: kas Eesti suudab tehnoloogia arenguga sammu pidada?
Tervishoiuvaldkonna asutuste võrgustiku EIT Health üritustesarja Morning Health Talksi mullused arutelud tõid esile peamised väljakutsed ja võimalused, mis kujundavad tervishoiu innovatsiooni Kesk-, Ida- ja Lõuna-Euroopas.
Uudised
  • 15.05.25, 14:00
ELi programm toetab Eesti terviseidusid ideede valideerimisel ja turule viimisel
Euroopa Liidu EIT Health InnoStars Awardsi programm pakub Eesti iduettevõtetele tuge ideede valideerimisel ja investeeringute kaasamisel, et lahendused jõuaksid kiiremini patsientideni.
Töökuulutused
  • 14.05.25, 15:06
Ootame Meliva kliinikutesse HAMBAARSTE
Meliva hambakliinikud Tallinnas, Sakus Pärnus ja Kuressaares ootavad oma kollektiivi hambaarste!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele