• 04.03.08, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Debatt

Kas e-tervis alustab juba septembrist?
<strong>JAH Madis Tiik- Eesti E-tervise SA juht</strong><br />Digiloo kesksüsteem on põhimõtteliselt välja arendatud. Olemepilootasutustega ühenduses ning vastavalt nende tagasisideletehakse süsteemi parandusi-täiendusi.<br />Süsteemi on testinud ligi poolteise aasta jooksul eriosapooled.<br />Digiloo projektis on peamine keerukus ühtsete standarditekokkuleppimises ja asutuse infosüsteemide uute standarditegavastavusse viimises tervishoiuasutustevahel.    <br />Meie tegeleme eelkõige digiloo kesksüsteemi loomise- arendamise jahaldamisega. Muutuste tegemine tervishoiuasutuste praktilisestöökorralduses ja liidestumise valmiduse tagamine on igaraviasutuse õlul.<br />Praegu on fookuses IT-tööd- kuid pärast vajaliku tehnilise tasemevalmimist kaldub digiloo rõhuasetus asutusesiseste muudatusejuhtimisele- mis praegu ei ole üheski pilootasutuses tõsiseltkäivitunud.<br />Asutustele on nõuded juba teada- aga muudatuste juhtimine algabjuhtkonna otsusest.<br />Kuna kesksüsteemi ettevalmistused lõpevad suve alguses- olemetäiesti valmis tervishoiuasutustele e-tervise teenuseid pakkuma 1.septembril 2008.<br />Tervishoiuteenuse osutajad on praegu küll infotehnoloogiliselterineval tasemel- kuid loodame- et septembriks jõuavad nad omaIT-lahenduste arendustega nii kaugele- et on valmis kesksüsteemigaliituma.<br /><br /><strong>EI Vallo Volke- Arstide Liidu eestseisuseliige</strong><br />Septembris jõustub tõesti seaduseparandus- mis legaliseeribe-tervise projektide rakendamise arstiabis.<br />Milliseid osi e-tervise süsteemidest ja millises mahus kavatsetakserakendada- selle kohta minul info puudub. Seaduse järgi peabvastava ajakava kehtestama sotsiaalminister.<br />Tahaksin loota- et tegemist on pilootprojekti rakendamisega. Minaloodan väga- et asjaga ei kiirustata liigselt ja liigutakse edasisamm-sammult. Arukas oleks teha pilootprojekti ühe haigla raames-mitte korraga kolmes- nagu viimatine plaan ette nägi.<br />Ma olen endiselt väga mures e-tervise eetilise poole pärast. Minuarust on absoluutselt vajalik- et patsiendil oleks õigus keeldudaoma terviseandmete edastamisest keskandmebaasi.<br />Erandiks võiksid olla haiguste registrid- millesse kogutaval infolon tõesti meditsiiniline ja sotsiaalne väärtus ning ohudkonfidentsiaalsusele oleksid suurusjärgu võrra väiksemad.<br />Teine suur soov on- et unistustes hõljuvad projektijuhid segaksidvõimalikult vähe tavaliste arstide igapäevast tööd.<br />Ootan endiselt analüüsi- mis detailselt kirjeldaks uute süsteemidetekitatavat kulu arstiabisüsteemile kui tervikule ja võrdleks sedasaadava reaalse kasuga.<br />Ma pean jääma oma arvamuse juurde- et suuremas mahus e-terviseluguvaevalt et septembris käivitub. Ja parem ongi teha asju mittekampaania korras- vaid sisuliselt ja mõtestatult.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele