12. mai 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Inimesed on hakanud perearstile erakorralist meditsiini eelistama

Viimastel aastatel on Tallinna haiglate erakorralise meditsiini osakondadesse (EMO) pöördunud üha rohkem patsiente.

<em>Anžela Popova<br />AS Lääne-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonnajuhataja<br />Arkadi Popov<br />SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini ülemarst-reanimobiiliosakonna juhataja</em>

<br />Viimastel aastatel on Tallinna haiglate erakorralise meditsiiniosakondadesse (EMO) pöördunud üha rohkem patsiente.<br />Statistikast selgub kurb tõsiasi- et kõige suurema patsientidearvu  moodustavad inimesed- kes eelistavad EMOs töötavat arstioma perearstile.<br />Erakorralise meditsiini osakondade ülekoormatus on muutunudkriitiliseks. Juba mitu aastat toimub EMOs haigete selekteerimisesüsteem (triaaž)- mida varem rakendati ainult suurte õnnetuste jasõja korral ning milleta oleks võimatu määrata õiget uuringute jaravi prioriteeti. Triaaži süsteemi järgi määratakseambulatoorsetele haigetele tinglikult “roheline” värv- ehk kõigekaugem prioriteet- ning erakorralise meditsiini meedikud nimetavadtekkinud olukorda “roheliseks epideemiaks”.<br />2007. aastal Põhja-Eesti Regionaalhaiglas tehtud EMOsse pöördumiseuuringust selgus- et tüüpiliseks ambulatoorseks EMO patsiendiks olisuhteliselt noor mees vanuses 15-39 aastat- kes enamasti pöördubosakonda ise- omal soovil ja ilma saatekirjata.<br />Praktiliselt 44% haigetest pöördub EMOsse ajal- kui võtab vastu kaperearst. On tähelepanuväärne- et õhtuti abi otsivad patsiendidteevad seda enamasti mugavusest- mitte pakilisest vajadusest.<br />Suurem osa patsientidest pöördub EMOsse haigestumise päeval- kuidoli ka piisavalt palju neid- kelle haigus pöördumise momendikskestis kas mitu päeva või lausa mitu nädalat.<br />Tüüpiliseks ajendiks kroonilise probleemiga EMOsse pöördumiseks olipolikliiniku pikk järjekord.<br />Paljudel patsientidel puudus regulaarne kontakt oma perearstiga võinad ei osanud vastata- kes on tema perearst ja kus ta vastu võtab.10 protsenti vastanutest väitis- et EMOsse soovitas pöördudatuttav. See näitab- et kiire ja professionaalse teenindamisekogemus erakorralise meditsiini osakonnas- kus mõne tunniga saabteostada uuringuid- millele polikliinikus kuuluks mitu nädalat-tõmbab EMOsse aina rohkem ja rohkem patsiente.<br />Tekib paradoksaalne olukord- et mida paremini töötavad arstiderakorralise meditiini osakonnas- seda suurem on patsientidetulv.<br />Paratamatult tahaks küsida: kas EMO on tõesti uue põlvkonnaperearstikeskus?

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708