Rasedusaegsed uuringud suudavad tuvastada vaid väikese osa geneetilistest kõrvalekalletest

Rasedusaegsed testid aitavad tuvastada
vaid poole võimalikest kromosoomivigadest, hoiatavad Itaalia teadlased.

Barcelonas Euroopa geneetikakonverentsil esinenud Itaalia teadlaste sõnul tuleb naisi põhjalikumalt teavitada rasedusaegsete uuringute tõhususest ja nende tegemisega kaasnevatest ohtudest, vahendas nupsu.ee uudisteagentuuri BBC.
Itaalia Busto Arsizio laboris töötav Francesca Grati analüüsis rohkem kui 100 000 looteanalüüsi, sh ka riskantset lootevee-uuringut ja uuris, millised kromosoomilised kõrvalekalded tuvastamata jäid.
Tema sõnul avaldusid geneetilised kõrvalekalded vaid pooltel juhtudest.
„Haigusi, mida need testid tuvastada ei suuda, on väga palju. Samuti pole need võimelised 100-protsendiliselt ka kõige sagedamini levinud geenimutatsioone tuvastama,“ rääkis Grati.
Grati sõnul on äärmiselt oluline selgitada patsiendile hetkel kasutatavate analüüside piiratud võimekust. See võimaldaks riskantse protseduuri vajalikkust põhjalikult kaaluda.
Suurbritannia Ämmaemandate ühingu pressiesindaja sõnul tuleks siiski keskenduda enim esinevate kõrvalekallete uurimisele, mitte tekitada naistes paanikat ja panna nad muretsema harvaesinevate haiguste pärast.
„Kui rääkida naisele 50 erinevast haigusest, millest mõnda tuleb ette üks 150 000 sünni kohta, ei ole nad võimelised seda vastu võtma,“ selgitas ta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.