VBLOC neuroregulaator on ülekaalulisuse ravi tulevik

Koostöös USA Mayo kliiniku teadlastega
töötati välja uus kõhupiirkonda siirdatav aparaat, mis pakub vähem ekstreemsemat
alternatiivi bariaatrilistele kirurgilistele operatsioonidele, teatab
ScienceDaily.com

Esmase uuringu kuuekuuline katseaeg hõlmas kolm meditsiinikeskust Austraalias, Mehhikos ja Norras. 31st ülekaalulisest patsiendist ligi veerandik kaotas 15% kaalust, kolm katsealust rohkem kui 30% endisest kaalust.

Gastroenteroloog, Mayo kliiniku teadlane Michael Camilleri, kes osales Entero Medic Inc aparatuuri välja töötamisel, ütles, et teadlaste eesmärk on leida kaalu vähendamiseks vähem drastiline meetod kui seda on seni bariaatriline operatsioon. Bariaatrilise kirurgia üheks meetodiks on mao bandimine. Tegemist on sisuliselt ballooniga, mis keeratakse ümber mao ja millesse naha alla paigaldatud pordi kaudu vee juurdesüstimisel või aspireerimisel on võimalik muuta mao valendik rohkem või vähem läbitavaks. Või teine meetod, mida nimetatakse siis magu vähendavaks, maost möödajuhtivaks operatsiooniks ehk bypass.

„Selle esmase uurimistööga tahtsime saada alghinnagut, kas pärast normaalse suurusega toiduportsjonit tunnevad uitnärvi elektrilise blokaadiga varustatud ülekaalulised patsiendid täiskõhutunnet. Patsiente ei pandud rangele dieedile, mis on tüüpiline bariaatrilistele operatsioonidele. "Soovisime kindlaks teha, kui palju on võimalik kaalust alla võtta ainult neuroregulaatorit kasutades,“ lisas Camilleri.

VBLOC neurostimulaatori baasil toimiv ravimeetod on sarnane südamestimulaatoriga, mis stimuleerib südame normaalset pulsisagedust. VBLOC neuroregulaator kasutades kõrgsagedusel elektrisignaale, blokeerib närviimpulsse aju ja mao ja pankrease vahel. Südamestimulaator kontrollib ja reguleerib südametööd pidevalt, aga neuroregulaatorit saab vajaduse korral sisse ja välja lülitada vastavalt mao ja seedimise mõjutamiseks.
Neuroregulaatori peajuhtmed on siirdatud laparoskoopiliselt patsiendil kõhu piirkonda. Elektroodid on kinnitatud uitnärvi külge ja südamestimulaatori suurune aparaat on siirdatud naha alla.

VBLOC neuroregulaatori saab soovi korral eemaldada ilma patsiendile füüsilisi kahjustusi tegemata. Bariaatrilisete operatsioonide puhul eemaldatakse vajaduse korral osa seedeelundkonnast.

Uuringud loomadel on samuti kinnitanud, et neuroregulaatori kasutamine ei tekita uitnärvile püsivaid kahjustusi ja ei too endaga kaasa muutusi seedimises. Seevastu kirurgiliste operatsioonidega kaasnevad kõrvaltoimed nagu iiveldus, oksendamine ja toidutalumatus. Järgneval kuul 300 patsiendiga tehtavad katsed saavad olema parimaks tõendusmaterjaliks neuroregulaatori tulemuslikkuse hindamisel.

„Uue ravimeetodi katsetamisel on alati platseebo oht, et see toimib, kuna patsiendid sellesse usuvad. Praegusel katsel on neurostimulaator siirdatud kõikidele katsealustele, kuid 1/3 ei ole see esimesel aastal sisse lülitatud. Seega pärast sööki ei toimu mingit blokaadi. Pärast aastase katseaja möödumist lülitatakse platseebo patsientide aparaadid sisse ja nad tunnevad oma kaalukaotusele neurostimulaatori päris mõju,“ selgitas Camilleri. Seega annavad tulevased uuringud täpse ülevaate VBLOCK neurostimulaatori eelistest kaalukaotusel bariaatriliste operatsioonide ees.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.