Katsetusel olev Alzheimeri ravim toimib üllatavalt kiiresti

Ajus vase- ja tsinkioonide käitlust
reguleeriv katseravim PBT2 parandab märkimisväärselt geneetiliselt esile
kutsutud Alzheimeri tõvega hiirte vaimset seisundit. Sellele viitavad selged
muutused hiirte käitumises ilmnevad juba paari päevaga, vahendas Eesti
Geenikeskus ajakirjas Neuron avaldatud uurimust.

Enamasti peale 65-ndat eluaastat algav Alzheimeri tõbi on raske närvisüsteemi haigus, mis põhjustab praegusel ajal lõviosa dementsuse ehk nõrgamõistuslikkuse juhtudest. Kuna Alzheimeri tõve levimus näitab seoses maailma elanikkonna suurenemisega ilmekat kasvutendentsi, on selle haiguse uurimine muutunud väga populaarseks teadusteemaks.

Kuigi Alzheimeri tõvele pole siiani leitud head ravimit, on tänu mahukale uurimistööle üsna hästi teada haiguse tekkepõhjus: sünapsitesse ehk neuronitevahelistesse kontaktidesse moodustuvad amüloid beeta (Aß) nime kandva peptiidi ladestused, mis takistavad neuronite „suhtlemist“.

On teada, et sünapsi normaalseks talitluseks olulised vase- ja tsinkioonid osalevad selliste ladestuste moodustumisel. Üldistatult võib öelda, et sünapsi sees annavad üleliigsed vase ja tsingi kogused Aß ladestuste tekkele hoogu juurde, rakusiseselt aga käivitavad mehhanisme, mis nendega võitlevad.

Alzheimer’i tõve puhul näib olevat paigast nihkunud tasakaal nende metallide rakusisese ja –välise reservuaari vahel.

Austraalia teadlaste poolt juhitud töös uuriti vase- ja tsinkioone siduva ravimi PBT2 mõju Aß ladestustele, mis tekivad transgeensete, nn Alzheimeri hiirte ajus. Suukaudselt manustatud PBT2 käivitas tundide jooksul Aß-ladestuste lagundamise, üllatuslikult aga võimaldas juba paari päeva pärast täheldada paranenud ajutegevusele viitavaid märke hiirte käitumises.

PBT2 on läbimas kliiniliste katsetuste viimaseid etappe. Kui suurtes katsegruppides ei ilmne ootamatuid kõrvaltoimeid, jõuab ravim tõenäoliselt lähimate aastate jooksul abivajajateni.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.