Tau-proteiin: võti Alzheimeri raviks

Singapuri firma TauRx Therapeutics teatas,
et nende ravim Rember vähendas väikesemahulise teise faasi katse käigus 12 kuu
jooksul vaimse võimekuse langust 81 % võrra

Pea iga suurem ravimi- või biotehnoloogiafirma püüab arendada ravimit, mis raviks Alzheimeri tõbe või peataks selle edasiarenemise. Täna kasutusel olevad ravimid suudavad haiguse sümptomeid leevendada vaid paar kuud, kirjutas Ärielu.

Uus lähenemine haiguse ravile võib aga sellele väikesele ja noorele Singapuri firmale suurte ravimitööstuste ees edumaa anda.

Siiani on enamik Alzheimeri uurijaid otsinud ühendeid, mis viiks Alzheimeri patsientide ajust välja seda ummistavad mürgised amüloidvalgu kämbud. Kliiniliste katsete käigus on paraku üks amüloidiravim teise järel läbi kukkunud.

Doktor Claude Wischik Šotimaa Aberdeeni Ülikoolist ei pea amüloidi Alzheimeri tekitajaks. Ta on pikka aega uurinud Tau-nimelist proteiini, mis moodustab inimese ajus tihkeid sõlmekesi. 1988. aastal püüdis ta neid sõlmekesi katseklaasis nähtavaks muutmiseks malaariaravimi, metüleensinisega, värvida. Sõlmed aga hoopis lagunesid.

Järgnevad kaks aastakümmet juurdles Wischik, miks see oli juhtunud, ning 2002 asutas ta TauRixi. Nüüd otsib ta ravimifirmast äripartnerit.

Üks vähestest positiivse katsetulemusega Alzheimeri-ravimitest oli sel aastal teine Tau-vastane ravim, mida arendab noor Vancouveri firma Allon Therapeutics. Väikesemahulises katses patsientidega, kellel esines kergeid mäluhäireid, parandas ravim AL-108 mõningaid kognitiivse protsessi aspekte.

Remberi esialgne efektiivsus on taastõstatanud Alzheimeriga seotud vana küsimuse: kas amüloidist vabanemisse on tõhusamate sihtmärkide arvel suunatud liiga palju raha ja teadlaste energiat?

Maailmas põeb Alzheimerit 26 miljonit inimest ning aastaks 2050 võib see arv tõusta 106 miljonit. See tähendab, et igast ravimist, mis haiguse kulgu muudab, saaks kiiresti mitmemiljardilise väärtusega toode.

Inimkatsete faasis on praeguseks vähemalt 30 ravimit, 20 aastat tagasi polnud ühtegi.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.