Ema rasedusaegne pähklite tarbimine võib olla lapsel astma põhjustajaks

Lapseootel naised, kes raseduse ajal
tarbivad pähkleid või pähklist valmistatud tooteid nagu maapähklivõi suurendavad
oma tulevase lapse astmariski ligi 50% ulatuses, kinnitab ScienceDaily.com
andmetel Hollandi teadlaste uuring.

"Olime üpris üllatunud avastades seose rasedusaegse pähklitoodete tarbimise ja tulevase lapse astma kujunemise vahel, sest varem pole analoogseid uuringuid korraldatud, mainis uurimistöö juht meditsiiniteaduste professor Saskia M. Willers, M.Sc.
„Rõhutada tuleb rasedusaegset tervislikku toitumist ja meeles pidada, et liiga palju pole kunagi hea,“ rõhutab Willers
Allergeene sisaldavate toiduainete tarvitamine raseduse ajal võib tõsta loote tundlikkust teatud allergeenidele.
Astma ja tolmulestade allergia vältimise uuringu raames korraldati ligi kaheksa aastat kestnud vaatlus alates emade rasedusaegse toitumisharjumustest ja lõpetades sündinud laste astma kujunemisega. Küsitleti lapseootel naiste toiduvaliku kohta, kui palju ja mida nad viimase kuu jooksul tarbisid, seejärel kontrolliti sündinud laste toiduvalikut. Kokku saadi ligi 2832 ema ja lapse andmed.
" Suures osas langesid andmete põhjal kokku ema rasedusaegne pähklitoodete tarbimine ja tema lapsel lapsepõlves astma välja kujunemine,“selgitas Willers.
Ranget allergeenivaba dieeti lapseootel emadele üldiselt ei soovitata, sest see võib tekitada nii ema kui lapse alatoitumise. „Kuid pähklid võiks toidusedelist välja arvata, sest pähkel on võimalik allergeen, mis võib tekitada allergilise šokiseisundi. Pähkliallergia võib olla eluaegne ning sellest ei kasva välja nii nagu teistest allergiatest,“ märkis Willers.
Teadlaste arvates on oluline välja töötada rasedusaegne tervislik toiduratsioon ja välja selgitada erinevate toitainete mõju lootele.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.