Arstidel jääb puudu psühholoogilisest ettevalmistusest surijaga suhtlemisel

Ajakirjas Psychosocial Oncology avaldatus
uuringus vaadeldi arstide poolset vastukaja käitumis- ja suhtlemiskursustele
"The Four Habits of Highly Successful Clinicians“

Uuriti, kuidas kuruste läbimine mõjutas arstide käitumist ja seisukohti suhtlemisel ravimatu haige ja tema perekonnaliikmetega.
Peamine probleem USA onkoloogide seas on see, et neil puudub enne tööle asumist psühholoogiline ettevalmistus, kuidas toime tulla sureva patsiendiga seotud proleemidega.
Uurijate poolt koostatud programm andis praktiseerivatele arstidele informatsiooni, valu leevendavast hooldusest, hooldamisvõimalustest, kuidas tulla toime patsiendi kaotusega ja patsendi perekonnaliikmete vihaga.

" Antud kursused pakkusid välja suhtlemisraamistiku, mille kaudu kasvas tunduvalt arstide enesekindlus ja eneseusaldus. Leidsime, et arstid on innukad arendama oma käitumis ja – suhtlemisoskust erinevates situatsioonides,“ kinnitas uuringu vanemautor Indiana ülikooli professor Richard M. Frankel.
" Kõige rohkem õpiti haige perekonnaliikmete kogemuste kaudu, kes omakorda hindasid kõrgelt arsti poolset osavõtlikkust surija eest hoolitsemisel ja surijaga suhtlemisel,“ märkis Frankel .

Käitumismetoodika," Four Habits Model of Highly Effective Clinicians"- Eduka arsti neli käitumismudelit, loodi Frankeli poolt. Metoodika keskendub peamiselt arsti ja patsiendi omavahelisele suhtlemisele. Selle käitumismetoodika järgi on koolitatud USA-s enam kui 10 000 arsti.
Arsti neli käitumismudelit on :

1. Analüüsi patsiendiga suhtlemist alates esmasest kohtumisest
2. Lähene olukorrale patsiendi perspektiivist
3. Pane end patsiendi olukorda
4. Analüüsi patsiendi ravi lõpptulemusi

Kursuste tulemused näitasid onkoloogide seas järgmisi muutusi.
Osalejate seas tõusis professionaalne rahulolu juba kolme kuu jooksul pärast kursuste läbimist. 65 % onkoloogidest olid kindlad, et nad suudavad tulevikus olla ligi poole võrra osavõtlikumad.
"Väga vähesed arstid ei puutu oma praktikas kokku situatsiooniga, kus kõne alla võib tulla patsiendi ravimatu haigus ja sellega kaasnevad mured, hooldamise planeerimine surm ja lein.
„Suhtlemisoskuste baasil põhinevad suhtlemistreeningud on arstidele sügavalt vajalikud. Me võlgneme oma patsiendile tema elu lõpuni hoolitsuse, kuhu koonduvad meie parimad oskused,“märkis Frankel

Tulevikuuuringud keskenduvad konkreetsetele juhtumistele arstide praktikas.

Kes on huvitatud käitumismetoodikaga lähemalt tutvumisest, saavad seda vaadata siit:

http://xnet.kp.org/permanentejournal/fall99pj/habits.html

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.