Üheksas september - alkoholist põhjustatud sünnidefektide teavituspäev

Üheksandat septembrit tähistatakse
rahvusvahelise alkoholist põhjustatud sünnidefektide teavituspäevana. Kuupäev
sümboliseerib üheksat kuud, mil naised peaksid raseduse ajal alkoholist hoiduma,
et hoida oma veel sündimata lapsi.

Märkimisväärne arv naisi Euroopas jätkab alkoholi tarvitamist ka raseduse ajal, näitaks 25 protsenti Hispaanias ja 35-50 protsenti Hollandis, vahendas Tarbija24 Eesti Karskusliitu.

Fetal Alcohol Spectrum Disorder (FASD) ehk alkoholist põhjustatud sünnidefektid on üldtermin vigastustele, mis tulenevad rasedusaegsest alkoholi tarvitamise mõjust lootele. FASDi kõige tõsisemaks probleemiks on kesknärvisüsteemi kahjustus. Sümptomid ilmnevad enamasti hilisemas eas madala IQ, aeglase arengu, käitumishäirete ja õpiraskustena.

«Tõendid kinnitavad, et ei ole olemas lootele ohutut alkoholi kogust ja seepärast on alkoholist täielik hoidumine soovitatav kogu raseduse ajal,» ütles dr Kieran O’Malley, FASD juhtiv spetsialist Põhja-Iirimaalt.

FASD mõjutab ligi ühte protsenti Euroopa Liidu elanikest, mis tähendab arvuliselt pea viit miljonit inimest.

«Me kutsume kõigi liikmesriikide valitsusi efektiivsemale ennetustööle, mis peaks hõlmama selgeid juhiseid alkoholist hoidumiseks raseduse ajal ning hoiatussilte alkohoolsete jookide pudelitel,» ütles Euroopa Alkoholipoliitika Ühenduse Eurocare peasekretär Mariann Skar.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.