Loodava kloonlehma piimas vajalikud valgud

Tartus on loomisel kloonlehm, kelle piimast
loodetakse tulevikus biotehnoloogiliselt kätte saada ravimitööstuses
vajaminevaid valke.

Kui kloonvasikas sünnib, hakkab see lehmaks saades lüpsma piima, milles on neeruhaigetele vajalik valk – erütropoetiin, kirjutab Tartu Postimees. Kloonimiseks tuleb tavalisest lehma munarakust eemaldada tuum ja asendada see ühe hea piimaanniga lehma naharakutuumaga. Naharakutuuma peab enne olema viidud targa käsuliiniga geenikonstruktsioon, mis ütleb tulevikulehma piimanäärmeile, mida teha.

Kõik komponendid on maaülikooli laboril olemas, ja oskused ka. Veel aga ükski lehm Eesti Maaülikooli sigimisbioloogia labori katselaudas kloonitud embrüost veel tiine ei ole. Projekti juures töötavad Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi tuumiklabori teadlane Mario Plaas ja Eesti Maaülikooli teadlane Pille Pärn.

Esimesed elujõulised kloonembrüod saadi aprillis. Mitte iga kord ei arene aga kloonembrüod siirdamiseks vajaliku arenguastmeni.

«Reaalses elus loevad väga väikesed aspektid,» selgitab Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi professor Ülle Jaakma.

Mõned paljundatud naharakukultuuridest kasvavad paremini, teised halvemini. Miks, see tuleb täpselt selgeks saada. Iga kord ei tule ka tapamajast just kõige parem valik munarakke. Laboris on kümneid pisikesi protsesse, mida kõiki tuleb testida.

«Kõige tähtsam on saavutada niisugune vilumus, et me võiksime iga nädal stabiilselt luua arenemisvõimelisi kloonembrüoid,» räägib Ülle Jaakma. «Alles siis on kindel tunne siirdama asumiseks. Midagi ei juhtu, kui see hetk saabub pool aastat või enamgi hiljem.»

Kas DNA-konstruktsioon oma käsuliiniga hakkama saab, õnnestub teada saada alles siis, kui kloonvasikast lehm sirgub ja lüpsma hakkab. See on aeganõudev ja riskantne ootamine.

Et kõik 99-protsendiliselt toimiks, on Mario Plaasil plaan testida DNA-konstruktsiooni enne hiirte peal. Kui hiir saab õige piima tegemisega hakkama, sobib DNA-konstruktsioon ka ravimilehma loomiseks.
Et hiir on kiire paljunemistsükliga loom, loodab Mario Plaas vastuse juba sel aastal kätte saada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.