Kui kalliks läheb maksma narkomaan?

Narkomaan läheb riigile üha kallimaks
maksma, kuid selle haigusega võitlejad kinnitavad, et eesmärk tasub end ära, et
juba on võimalik rääkida narkosõltlaste arvu suurenemise stabiliseerumisest.

Hiljuti Eestit külastanud Leedu narkosõltlastega tegeleva rehabilitatsioonikeskuse esindaja Albertas Luciunas sõnul on võimatu hinnata, kui kalliks narkomaan täpselt maksma läheb, kirjutas Põhjarannik.

"See pole ju ainult ravi- ja rehabilitatsioonikulud. See on tema kuritegude põhjustatud kahjud, nende uurimise ja inimese vangistuses hoidmisega seotud kulud. Iga narkomaan on õnnetus oma perele, vanematele, abikaasale ja lastele, kelle elukvaliteet langeb - kuidas neid kaotusi mõõta? Meie arvestuste kohaselt on kõige väiksem summa, mida narkomaan aastaga uimastite saamiseks varastab, 25 000 dollarit. Tema rehabiliteerimisele eraldatakse aga 5000 dollarit aastas, " ütles Luciunas.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova märkis, et süstivate narkomaanidega tehtava töö põhisuunaks on praegu kahju vähendamine (nn madala läve teenused). Need on süstlavahetusprogrammid, nõustamine, tänavatöö, asendusravi ja sotsiaalsed teenused. Praegu töötab Eestis riigi toel 32 süstlavahetuspunkti ja narkosõltlaste madala läve keskust. Veel rahastab riik narkosõltuvuse ravi ja rehabilitatsiooni.

Läti narkovastase võitluse projekti koordinaatori Inga Upmace sõnul hakkasid lõunanaabrid madala läve keskusi arendama Eestist varem ja juba kaks aastat pole narkomaanide arvu kõver enam tõusnud.

TAI andmetel registreeriti Eestis 2007. aastal 633 uut HIVi nakatunut, Lätis oli neid 485 ja Leedus 106. Üldse on Eestis registreeritud 6364 HIVi nakatumist, Lätis 3981 ja Leedus 1306. Eestis on aidsi surnud 128, Lätis 117 ja Leedus 48 inimest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.