Osteoporoosile pühendatud nädalal osales üle tuhande inimese

Sel nädalal üle Eesti toimunud osteoporoosi
ehk luuhõrenemise infopäevadel osales poole võrra enam huvilisi kui aasta
tagasi, mis kinnitab teema olulisust inimeste jaoks.

Luuhõrenemise ehk osteoporoosi eeliseks paljude teiste haiguste ees on ennetamise võimalus. Kuna Eestis saab ravi vaid 4% osteoporoosihaigetest, on info levitamine luude tervise säilitamise seisukohalt kriitilise tähtsusega, teatas Eesti Osteoporoosihaigete Liidu juhatuse liige ja Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloog Karin Laas.

Nii Eestis kui ka mujal maailmas suureneb osteoporoosist tingitud luumurdude arv aasta aastalt. Kõige raskemini paranev, sageli püsivat liikumispuuet tekitav ja osadele haigetele surmaga lõppev luumurd on reieluukaelamurd. Reieluukaelamurdude arv on Eestis aastast 2000 kuni 2006 pea kahekordistunud. Tartu Ülikooli Traumatoloogia ja Ortopeedia Kliiniku poolt läbi viidud uuring näitab, et keskmiselt iga kolmas üle 50-aastane naine on ohustatud osteoporootilisest luumurrust. Arvestuslikult üle 90 000 naise põeb Eestis osteoporoosi, aga enamus neist naistest ei tea oma haigusest ega ravi seda.

Tartu Ülikooli teadlaste grupi poolt läbiviidud uuring näitab, et eestlastel võib luude normaalseks elutegevuseks hädavajaliku D-vitamiini puudust esineda aastaringselt. 300 inimest hõlmanud uuringu tulemusel selgus, et D-vitamiini puudust esineb aastaringselt. Olukord on tõsisem talvel, mil tervelt 73%-il uuritavatest esines D-vitamiini madal tase. Tegemist on esimese populatsiooniuuringuga Eestis, mille tulemused kanti ette Euroopa reumatoloogide aastakongressil.

Alates 1. oktoobrist 2008 lisandub osteoporoosi soodusravimite nimekirja kombinatsioonravim, kus lisaks bifosfonaadile on juures ka osteoporoosi ravis väga oluline D-vitamiin.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.