Mutatsioonid on risk esimesel ravimiaastal

Päriliku soodumuseta naistel püsib
kõrgenenud tromboosirisk kogu hormoonpreparaadi manustamise vältel.

Geenimutatsioonide esinemisel on aga tromboosirisk kõrgeim hormoonpreparaadi kasutamise alguses, olles esimesel kasutusaastal 10 korda suurem kui järgnevatel aastatel. Seega kui naisel on esimesel hormoonide manustamise aastal trombootilisi tüsistusi, tuleks kahtlustada pärilikku trombofiiliat soodustavaid geenimutatsioone.
Lisaks tõstavad tromboosiriski vanus üle 45 eluaasta, kirurgilised protseduurid, hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, hormoonasendusravi, ülekaalulisus, kestev voodirežiim ja isegi pikad lennureisid.


Uuringud on näidanud, et ühtegi hormonaalset rasestumisvastast vahendit ja hormoonasendusravi preparaati ei saa pidada täiesti ohutuks. Kontratseptiivide puhul on täheldatud, et kolmanda põlvkonna preparaadid, mis sisaldavad gestodeeni (Femoden, Harmonet, Lindynette, Logest, Minulet ja Mirelle) või desogestreeli (Cerazette, Gracial, Novynette, Marvelon, Mercilon ja Regulon), on ohtlikumad kui teise põlvkonna kontratseptiivid (Tri-Regol, Cilest ja Loette).
Tromboosijuhte on kirjeldatud dienogesti (Jeanine) ning drospirenooni (Yarina) kasutajatega, kuid mitte rohkem teiste preparaatide kasutajatest.
Kõrge riskigrupiga naistel soovitatakse võtta ainult gestageene sisaldavaid preparaate (n Mirena).
Hormoonasendusravi korral on leitud, et östrogeeni-progestiinipõhised preparaadid (Activelle, Climare, Kliane, Kliogest, Novofem ja Trisequens) on suurema trombiriski allikaks, kui ainult östrogeenil (Estrofem) baseeruvad. Kõigi östrogeenil põhinevate preparaatide korral suureneb tromboosirisk kõrgemate dooside kasutamisel.
Suukaudsete ja nahakaudsete preparaatide (Climare, Divigel, Estrogel ja Estraderm) võrdlemisel on märgatud väiksemat riski nahakaudse ravimi korral.

Allikas: “Pärilik trombofiilia: riskid, diagnostika ja ravi”. Agne Velthut, Kristiina Rull, Andres Salumets.

Lisa kommentaar

  • Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.