Ravimitööstused otsivad uusi patsiente

Madalama riskitasemega suured
farmaatsiatööstused ei suutnud vältida oktoobris toimunud paanilist müüki
globaalsetel aktsiaturgudel. Sektor on kaotamas turvalisuse mainet, kuna
silmitsi ollakse fundamentaalsete probleemidega nagu patentide aegumine ja
kasvav geneeriliste ravimite konkurents.

Negatiivse taustal on aga märkamatuks jäänud sektoris esilekerkiv uus kasvuallikas, kirjutas finantsportaal lhv.ee. Tervishoiu konsultatsioonifirma IMS juhi Ray Hilli sõnul on aastaid farmaatsiasektori olukorda iseloomustanud fraas: „we live or die by the U.S”. Kui Euroopas haldab tervishoiusektorit riik ja ravimitele on kehtestatud piirhinnad, siis USA-s on rõhk pandud innovatsioonile ja ravimitööstused saavad hindasid kujundada sõltumatult valitsusest. Selle tulemusena teenivad juhtivad ravimitööstused rohkem kui poole kasumist Ameerikast.

Viimaste aastatega on farmaatsiatööstused aga üha enam keskendunud arenevatele turgudele. Põhjuseks on ülikiiresti kasvav ravimite nõudlus riikides nagu Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina. IMS-i hinnangul tõuseb 2017. aastaks arenevate turgude müügitulu $300 miljardini, mis on võrdne viie suurima Euroopa riigi ja USA tänase tasemega kokku. USA ja Euroopa ravimite müügituludele prognoositakse sellel aastal arenevatelt turgudelt 15% kasvu, samal ajal kui USA tulude kasvuks oodatakse kõigest 1-2%.

Lääne farmaatsiatööstuste liikumist arenevatele turgudele põhjustab lisaks nõudluse kasvule ka USA võimalik poliitika muutus ravimitööstuste suhtes. Sektor on mures, et Barack Obama valitsus püüab suurendada ravimite kättesaadavust läbi hindade alandamise. Ravimihindade alandamiseks on välja pakutud Kanadast odavate ravimite importimist või Medicare (valitsuse tervishoiuprogramm vanurite ja invaliidide abistamiseks) raames ostetavatele ravimitele piirhindade seadmist. Boston Consulting Group ennustab, et ainuüksi viimane muutus vähendaks juhtivate ravimitööstuste USA müügitulusid 3-10%. Madalamad ravimihinnad võivad küll parandada USA müügimahtu, kuid alandavad kindlasti tootjate marginaale.

Lähtuvalt arenevate turgude nõudluse suurenemisest on Lääne ravimitööstused hakanud pakkuma regiooni turgudele spetsiifilisi tooteid (nt Kagu-Aasias levinud B-hepatiidi ravimeid). Lisaks on loobutud ühtsest hinnapoliitikast (nt Pfizeri Viagra ravim maksab Indias murdosa USA hinnast).

Juhtivad farmaatsiatööstused on hiljuti laienenud eriti jõudsalt Aasiasse. Maailma suurim ravimitööstus Pfizeri on viimaste aastatega avanud esindused 130-s Hiina linnas. Pfizeri tegevjuhi Jean-Michel Halfoni sõnul on alla $3000 dollari aastas teenivate elanikega ravimiturg juba praegu väärt $30 mld dollarit igal aastal. 2012. aastaks oodatakse antud turu väärtuseks $60-70 mld dollarit aastas. Hr Halfoni sõnul on arenevate turgude teenindamine muutunud viimaste aastatega heategevusest äriks.

Veel julgemalt on Hiinasse laienenud AstraZeneca. Erinevalt konkurentidest liiguti Pekingist ja Shanghaist vaesematesse Lääne provintsidesse. Laienemine oli raske, kuid tasus ennast ära. Kolmandas kvartalis kasvasid AstraZeneca müügitulud USA-s 2%, kuid Hiinas hüppasid koguni 35% (arenevatel turgudel kokku +18%).

Geneeriliste ravimite konkurents, patentide aegumine, rangemad ohutuskontrollid ja Obama võit presidendivalimistel on lükanud farmaatsiatööstuste valuatsiooni ajalooliselt madalale tasemel. Näiteks viimased 24 aastat kasumit ja dividendimakseid kasvatanud Johnson Johnson kaupleb 13 korda ettevaatava kasumi juures, mis on oluliselt madalam kümne aasta keskmisest ettevaatava P/E suhtest (19.2x). Kuigi ühegi korporatsiooni kasum ei ole immuunne majanduse jahtumise suhtes, võib praegune müügilaine aktsiaturgudel pakkuda head võimalust juhtivatesse farmaatsiatööstustesse panustamiseks. Kui laienemine arenevatel turgudel jätkub oodatud tempos, on ravimitööstuste kasvupotensiaal tohutu. Lisaks on sektoris korralik dividendimäär, mis võib rasketel aegadel osutuda vajalikuks tuluallikaks.

Lisa kommentaar

  • Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.