Euroopa Liidus hakkavad vabalt reisima ka neer ja maks

Eurooplaste ühine elundidoonorluse kava
annab Eesti haigele suurema elulootuse.

Kui Euroopa Liidu uus kava rakendub, avardub oluliselt eestlaste võimalus leida endale sobiv elundidoonor ja pääseda keerulisele siirdamisoperatsioonile, mida kodumaal ei tehta, kirjutas Eesti Päevaleht.

Tartu ülikooli kliinikumi neerusiirdamisspetsialisti doktor Aleksander Lõhmuse sõnul on viimastel aastatel olnud Eestis neeru ootamise keskmine aeg üks aasta. Võrdluseks toob Lõhmus, et näiteks Saksamaal on keskmine ooteaeg kolm-neli aastat.

„Kui koostatakse Euroopa riikide ühine ooteleht, siis on lihtsam leida inimesele paremini sobiv doonor. Siiski võib ooteaeg pikeneda,” rääkis tohter. Lõhmuse sõnul on neerude puhul hea sobivus väga oluline, sest siis peavad neerud uues kehas kauem vastu.

Eestil puudub siiani kogemus ka Euroopa riikide vahelise organite jagamist korraldava Eurotransplanti keskusega. Kuigi sinna on paaril korral organeid pakutud ja vastupidi, polnud tol hetkel nende järele vajadust.

Nüüd on Euroopa Liidul plaanis avada liikmesriikide piirid elundidoonorlusele, mis teeb võimalikuks ka väga erilistele tingimustele vastavate elundite leidmise. Euroopa Komisjon pani ette muuta organite siirdamisse puutuv Euroopa riikide vahel avatumaks ja luua selleks igas liikmesriigis eraldi asutus, mis aitaks ühtlustada riiklikke standardeid. EL-i tervishoiuvoliniku Androulla Vassiliou sõnul on eesmärk parandada elundidoonorluse ohutust ja anda rohkem võimalusi ellu jääda inimestele, kellele elundisiirdamine on ainuke ravivõimalus.

Eesti sotsiaalministeerium alles kujundab seisukohta direktiivi suhtes. Kui ministeerium otsusele jõuab, peab selle kinnitama valitsus ja parlament. Seejärel algavad läbirääkimised teiste liikmesriikidega. Kaua menetlus kokku aega võtab, ei osatud sotsiaalministeeriumist öelda.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.