Evelin Ilves koostab mahukat uuringut eestlaste elukvaliteedist

Evelin Ilves ütles Eesti Päevalehele antud
intervjuus, et koostab oma doktoritöö raames uuringut eestlaste elukvaliteedist,
mille kitsam aspekt on see, mida inimene ise mõistab elukvaliteedina, just läbi
tervise aspekti.

Kuidas edeneb teie doktoritöö teemal „Eesti elanikkonna elukvaliteet, hoiakud ja praktikad“?

Kahjuks ei edene nii, nagu peaks. Uue programmi järgi peab loenguid võtma, milleks mul lihtsalt pole aega. Aga ma pole veel alla andnud ja minu küsimuste alusel tehtud uuring on valmis ehk andmed on olemas.

Mis andmed teid huvitasid. Eestlaste tervis?

Laiem teema on inimese elukvaliteet. Ja sellist laia (700 küsimusega) uuringut tehakse Eestis kolmandat korda. Elukvaliteedi all mõeldakse tegelikult elustiili: tarbimisharjumusi, töö- ja elutingimusi. Mind huvitab kitsam aspekt, see, mida inimene ise mõistab elukvaliteedina, kitsamalt just läbi tervise aspekti. Tervislik seisund määrab, kui hästi inimene ennast tunneb ja kui õnnelik ta on. Mind huvitab, kui palju inimesed tähtsustavad seda ja kui palju on nad nõus enda jaoks tegema - aktiivselt sekkuma oma tervise parandamisse, hoidmisse. Ning kuivõrd nad tegelikult teadvustavad, mis on tervis. Mitte ainult seda, kas kuskilt valutab, vaid ka seda, mida poest osta, kas nad jälgivad, mida söövad, kuidas veedavad oma vaba aega. Kuivõrd on see suvaline ja kui palju enda juhitud tegevus.

Ter shy;vi shy;sest rää shy;gib eest shy;la shy;ne siis, kui se shy;da enam po shy;le?

Va shy;nas shy;ti de shy;fi shy;nee shy;ri shy;ti shy;gi ter shy;vist ei shy;tu shy;se kau shy;du. Aga te shy;ge shy;li shy;kult po shy;le ter shy;vis hai shy;gus shy;te puu shy;du shy;mi shy;ne. Uuem ter shy;vi shy;se de shy;fi shy;nit shy;sioon vas shy;tab täp shy;selt õnne de shy;fi shy;nit shy;sioo shy;ni shy;le. See on vaim shy;se, füüsi shy;li shy;se ja sot shy;siaal shy;se heao shy;lu sei shy;sund. Nii de shy;fi shy;nee shy;ri shy;tak shy;se me shy;dit shy;sii shy;nis ter shy;vist ja nn hap shy;pi shy;ness-uu shy;rin shy;gu shy;tes õnne.

Ku shy;ni vii shy;ma shy;se aas shy;ta shy;ni tu shy;li uu shy;di shy;seid, et meie ini shy;me shy;sed ei hoo shy;li ter shy;vi shy;sest, aga nüüd on mu mee shy;lest vas shy;tu shy;pi shy;di. Üks hil shy;ju shy;ti shy;ne uu shy;ring kin shy;ni shy;tas, et üle 50% ini shy;mes shy;test on val shy;mis te shy;ge shy;ma mi shy;da shy;gi oma ter shy;vi shy;se heaks, muut shy;ma toi shy;tu shy;mis shy;har shy;ju shy;mu shy;si, spor shy;ti shy;ma jne. Mis shy;moo shy;di ini shy;mes shy;te tead shy;lik shy;kust muu shy;ta saab?

Mi shy;nu mee shy;lest al shy;gab kõik prob shy;lee shy;mi tead shy;vus shy;ta shy;mi shy;sest. Ja kui lõppe shy;vat aas shy;tat kok shy;ku võtta, siis võib öel shy;da, et ole shy;me prob shy;lee shy;mi tead shy;vus shy;ta shy;nud, ning see on kõige täht shy;sam. Võime rää shy;ki shy;da ilu shy;sa shy;test ja üllas shy;test as shy;ja shy;dest, kui shy;das meil on keel ja kul shy;tuur ja kõik see, mis rah shy;va püsi shy;mi shy;se sei shy;su shy;ko shy;halt täh shy;tis. Aga ome shy;ti al shy;gab kõik ter shy;vi shy;sest. Kui vaa shy;ta shy;me lah shy;ti shy;se pil shy;gu shy;ga are shy;ne shy;nud maail shy;ma, siis vaev shy;leb ena shy;mik ol shy;mep shy;rob shy;lee shy;mi shy;de käes. Ja sel shy;le koh shy;ta on öel shy;dud, et see on jul shy;geo shy;le shy;ku shy;risk. Näi shy;teks las shy;te ras shy;vu shy;mi shy;ne on tin shy;gi shy;tud elus shy;tii shy;list, va shy;lest toi shy;tu shy;mi shy;sest ja vä shy;he shy;sest lii shy;ku shy;mi shy;sest. 15 aas shy;tat ta shy;ga shy;si ei diag shy;noo shy;si shy;tud Ees shy;tis las shy;tel ühte shy;gi tei shy;se dia shy;bee shy;di juh shy;tu shy;mit, aga nüüd va shy;ja shy;me ju shy;ba eriars shy;te.Lu shy;ge shy;sin Aust shy;raa shy;lia ja Bri shy;ti võrd shy;le shy;vat uu shy;rin shy;gut, kust sel shy;gus: pal shy;jud va shy;ne shy;mad ei saa aru, et nen shy;de laps on paks. Kui ju shy;ba va shy;ne shy;mad ei tead shy;vus shy;ta ja an shy;na shy;vad õhtul lap shy;se shy;le kar shy;tu shy;likrõpse süüa, siis mil shy;lest me rää shy;gi shy;me. Eu shy;roo shy;pa rii shy;ki shy;dest on Ing shy;lis shy;maa kõige põhja shy;li shy;ku shy;malt ter shy;vi shy;sep shy;rob shy;lee shy;mi et shy;te võtnud. Neil on riik shy;lik las shy;te ras shy;vu shy;mi shy;se vas shy;ta shy;ne prog shy;ramm, ak shy;tiiv shy;selt võit shy;leb sel shy;le eest te shy;le shy;kokk Ja shy;mie Oli shy;ver. Kui oled noor ja at shy;rak shy;tiiv shy;ne, siis sind kuu shy;la shy;tak shy;se.

Kas teid võetak shy;se ka kuul shy;da?

Saab rää shy;ki shy;da neist as shy;ja shy;dest, mil shy;lest ise aru saad. Ing shy;las shy;tel on näi shy;teks Eu shy;roo shy;pas ai shy;nu shy;laad shy;ne toi shy;duai shy;ne shy;te mär shy;gis shy;ta shy;mi shy;se prog shy;ramm, mil shy;le shy;ga te shy;ge shy;le shy;vad toot shy;jad ja mis toi shy;mib val shy;gus shy;foo shy;ri põhimõttel: pu shy;na shy;ne, kol shy;la shy;ne, ro shy;he shy;li shy;ne. Kui toi shy;du shy;pa shy;kis on pal shy;ju kah shy;ju shy;lik shy;ke säi shy;li shy;tu shy;sai shy;neid, ras shy;vu, suhk shy;rut, siis on te shy;ge shy;mist ohu ehk pu shy;na shy;se mär shy;gi shy;ga. Toot shy;ja ise pa shy;neb sil shy;di. Kui too shy;de on ter shy;vis shy;lik, on see mär shy;gis shy;ta shy;tud ro shy;he shy;li shy;se shy;ga. Ini shy;me shy;sel on ker shy;ge aru saa shy;da, ta näeb ja teab, mi shy;da os shy;tab. Tu shy;le shy;mu shy;seks on see, et toot shy;jad on hu shy;vi shy;ta shy;tud ter shy;vis shy;li shy;kest toi shy;duai shy;ne shy;test.

Ter shy;vis tu shy;leb spor shy;ti shy;mi shy;sest?
Ing shy;la shy;sed on pan shy;nud 2012. aas shy;ta Lon shy;do shy;ni olümpia rah shy;va ter shy;vi shy;se hu shy;vi shy;des töö shy;le. Ala shy;tes ke shy;ha shy;li shy;se kas shy;va shy;tu shy;se tun shy;di shy;dest ja lõpe shy;ta shy;des inf shy;rast shy;ruk shy;tuu shy;ri ob shy;jek shy;ti shy;de ehi shy;ta shy;mi shy;se shy;ga, spor shy;ti shy;misvõima shy;lus shy;te pa shy;ran shy;da shy;mi shy;se shy;ga. Järg shy;mi shy;sest aas shy;tast on neil ko shy;hus shy;tus shy;lik ne shy;li-viis tun shy;di ke shy;ha shy;list kas shy;va shy;tust nä shy;da shy;las. Va shy;rem oli üks tund või üld shy;se mit shy;te. Tu shy;leb võtta ter shy;ve ahel, lä shy;he shy;ne shy;da komp shy;leks shy;selt. Spor shy;ti shy;mi shy;se prog shy;ramm on ti shy;he shy;dalt seo shy;tud toi shy;tu shy;mi shy;se shy;ga.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.