Meditsiin liigub personaalse ravi suunas

Paljude haiguste puhul ei anna ravimid
oodatud tulemusi, sest need kutsuvad inimestel esile kõrvaltoimeid ja avaldavad
isesugust mõju, kuid lahenduse tooks konkreetse patsiendi genoomiinfost lähtuv
ravi, ütles Tartu ülikooli neuroloogia õppetooli dotsent Pille Taba.

Arstiteadlased kogunesid eile Tartusse konverentsile "Kliinik 2011", et arutada uuemaid suundi ja teadussaavutusi meditsiinis. Konverentsil osalenud Pille Taba rääkis ERRi raadiouudistele, et praegu ei saa genoomiinfost lähtuvat ehk personaalset ravi veel kasutada, kuid edusamme selleni jõudmiseks on viimasel ajal palju tehtud, vahendas err.ee.

"Kui me mõtleme genoomi uurimisele, siis on ju Tartuski päris mitmes asutuses olemas võimalus uurida ära terve genoom ja see on tõesti midagi uut, aga samas on palju haigusi, mille puhul sellest abi võib olla," rääkis Taba.

Tema sõnul tuleb mitmete haiguste puhul vaadata põhjalikumalt kogu geeni ehitust, olemust ja muutusi ning selline asi on meditsiinile juba käegakatsutav. "Isiklikult küll arvan, et see ei ole praktilises meditsiinis veel järgmise või ülejärgmise aasta võimalus, aga sinnapoole me vaatame. Seda võime küll kindlalt öelda, et mis on maailmas olemas, on ka Eestis olemas uuringuvõimaluste mõttes," kinnitas ta.

Paljudele haigetele on leevendust toonud mõne aasta tagune uuendus - bioloogiliste ravimite kasutamine. Nii on bioloogilised ravimid kasutusel näiteks reumaatiliste haiguste ravil, samuti onkoloogias ja üsna pea ka neuroloogias.

"Bioloogilised ravimid on sellised immuunsüsteemi ravimid, mida kasutatakse haiguste puhul, mille mehhanismis on kõige tähtsam immuunreaktsioon, see tähendab antikehade tekkimine mingite rakkude suhtes oma organismis. Klassikaline näide ongi reumatoloogilised haigused," märkis teadlane.

Sõna "bioloogiline" viitab teadlase sõnul siinkohal sellele, et laboritingimustes toodavad elusrakud valgumolekule ehk antikehi, mille ülesandeks on organismis liikuda näiteks põletikukoldesse ja siduda seal põletikku põhjustav keemiline aine või rakk.

Nii võimaldavad bioloogilised ravimid muuta mitmete autoimmuunsete haiguste kulgu, peatada nende süvenemine või koguni sundida neid taanduma.

Paraku on miinuseks ka nende puhul esinevad kõrvaltoimed. Samuti on meil need ravimid ikka veel haigekassa soodustuseta. Nii on kokkuvõttes tegu küll uudse ja tõhusa, kuid väga kalli ravivalikuga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.