Mehe viljatuse põhjus teada: seemnerakud ei oska ujuda

Viljatuse puhul ei oska arstid tihti
mehepoolseid põhjusi täpselt kindlaks teha. Nüüd on selgunud üks võimalik põhjus
– muutused geenis, mis kodeerib seemneraku pinnal asuvat valku, kirjutab Novaator.

Ilma selle molekulita spermid on kehvad ujujad ega pruugi munarakuni jõuda. Vigast geenivarianti kannab suur osa meestest.

Geen nimega DEFB126 kodeerib valku, mis aitab spermil liikuda. Defektne geenialleel tekitab olukorra, kus küpsevad spermid jäävad vajaliku proteiinita.

Valgu puudumine ei muuda spermi väljanägemist, kuid tekitab suured liikumisraskused. Ilmselt ei suuda spermatosoidid valgu abita naise suguteedes olevat lima läbida.

Rahvusvaheline teadlaste rühm uuris geeni mõju Hiina abielupaaridel. Selgus, et naised, kelle partneril oli kaks vigast geenikoopiat, jäid väiksema tõenäosusega rasedaks. Lapseootele jäämiseks kulus neil mitu kuud rohkem.

Samalaadsed uuringud tehti ka USAs, Suurbritannias, Jaapanis ja Aafrikas. Selgus, et mutatsioon on laialt levinud. Umbes pooltel meestest on üks vigane geenikoopia, neljandik kannab kahte vigast geenivarianti.

"Kahe defektse alleeliga mees võib isaks saada, kuid see võtab tal tunduvalt kauem aega," ütles uuringu üks autoritest Edward Hollox, kes töötab Leicesteri ülikoolis.

Uurimus ilmus ajakirjas Science Translational Medicine.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.