Korduvate nurisünnituste ja viljatuse taga sama ensüüm

Teadlased on avastanud ensüümi, mis toimib
kui viljakuse "lüliti". Nimelt seostub viimase uurimuse kohaselt valgu SGK1
kõrge tase emaka limaskestas naise viljatusega. Ensüümi puudus paneb aga naise
suuremasse nurisünnituse tekke ohtu. Avastus võib mõjutada tuleviku
viljatusravi, aidata korduvate raseduse katkemistega naisi ja viia isegi uute
kontratseptiivide loomiseni, kirjutas ERR-i
teadusportaal.

Keskmiselt igal kuuendal naisel on probleeme rasestumisega ja üks viljastumise sooviga naine sajast kannatab korduvate nurisünnituste all (katkenud kolm või enam järjestikust rasedust).

Londoni Imperial kolledži teadlased uurisid 106 naise emaka limaskestast pärit koeproove. Vabatahtlikke naisi oli ravitud kas viljatuse või korduvate raseduse katkemiste pärast.

Seletamatu viljatusega naised olid püüdnud rasestuda vähemalt kaks aastat ja sagedasemad viljatuse põhjused olid välistatud. Koeproovide analüüsil selgus, et nende naiste emaka limaskestas oli kõrge ensüümi SGK1 tase. Seevastu korduvate nurisünnitustega naistel esines madal SGK1 tase.

SGK1 tähtsust suudeti kinnitada ka katsetes hiirtega. Selgus, et SGK1 tase emaka limaskestas langes hiire fertiilse perioodi jooksul. Kuna kunstlikult tõstetud SGK1 tasemega emased ei olnud võimelised viljastuma, on ensüümi langus ilmselt vajalik muutmaks emakas sobivaks embrüo vastuvõtmiseks.

Kui rakendada selle ensüümi blokeerimist viljatusravis, peab efekt olema lühiajaline. Nimelt ilmnes katsest, et pärast viljastumist SGK1 tase uuesti tõuseb, vältimaks nurisünnitust. Kui teadlased blokeerisid SGK1 kodeeriva geeni, polnud hiirtel mingit probleemi tiineks jäämisega, kuid nende pesakonnad olid väiksemad ja emakas ilmnesid verejooksud.

Uurimus esimese autori Madhuri Salkeri sõnul tuli uuringust selgesti välja, et madalad ensüümi SGK1 tasemed muudavad emaka limaskesta vastuvõtlikumaks oksüdatiivsele stressile, mis võib olla üheks nurisünnituste põhjuseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.