Punab: androloogi juures käimine peaks mehele olema iseenesestmõistetav

Esmaspäeval algas Euroopa eesnäärmenädal,
mille jooksul oodatakse ka Eestis mehi alates 45. eluaastast tasuta vastuvõtule
Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikus Tartus ja Tallinnas, vahendas Sakala.

Nädala korraldajad soovivad julgustada mehi oma tervise eest regulaarselt hoolt kandma.

Meestekliinikus võtab kontrolli tulnud patsiendi vastu arsti assistent, kes suunab eriarsti juurde vaid ravi vajavad mehed. Tarviduse selleks aitavad kindlaks määrata verenalüüsist tehtav PSA test ja küsimustikule vastamine. PSA test näitab eesnäärmevähi riski.

Mullu diagnoositi Tartus tervisenädalal kontrollis käinud kahesajast mehest pahaloomuline kasvaja mõnel üksikul, ülemöödunud aastal oli nende hulk suurem.

Meestekliiniku juhi dotsent Margus Punabi sõnul olid kõik leitud kasvajad õnneks üsna varajases staadiumis ja allusid ravile.

«Pool meestest kuulub sellesse rühma, kelle PSA test on korras. Me palume neil seda korrata alles nelja aasta pärast,» rääkis Punab androloogide kogemustest kontrolli oodatavate 45aastaste ja vanemate meeste tervisega. «Veerandil tuleb uus proov teha aasta pärast ja veerand on neid mehi, keda peame põhjalikumalt uurima.»

Mehed peaksid Punabi sõnul teadma, et pahaloomulise kasvaja ohule viitava PSA testi saab teha ka perearsti juures ja seda ei peaks häbenema paluda.

Androloogi juures käimine peaks Margus Punabi sõnul muutuma meestele iseenesestmõistetavaks, nagu naistele on günekoloogi juures käimine. Isegi kui kaebusi ei ole, tuleb oma tervist aeg-ajalt kontrollida.

Loe SIIT, milliseid küsimusi esitasid teadusportaali Forte lugejad dr Margus Punabile ja temapoolseid vastuseid neile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.