Pereõdede tee retseptiõiguseni kulgeb visalt

Oktoobri teisest poolest alustavad pereõed
lõpuks koolitusega, mis annab neile tulevikus piiratud õiguse ravimiretsepte
väljastada. Õpinguid koordineerivad TÜ peremeditsiini õppetool ja farmakoloogia
instituut, kes on koolitusvajadust kaardistanud.

Koolitused pidid esialgse plaani kohaselt algama juba selle aasta kevadel, kuid erinevatel põhjustel on protsess veninud. Läinud aasta oktoobri lõpus avaldas Eesti Pereõdede Seltsingu tollane juht Kätlin Kosula lootust, et pereõdede piiratud õigus retsepte väljastada hakkab kehtima 2012. aastast. Seegi tärmin lükkub edasi.

Koolituse ühe korraldaja perearst Eret Jaansoni sõnul jagub õppimist umbes 120 tunniks. “Paar päeva on auditoorset õpet, kuid enamik kursusi toimub e-õppe vormis Tartu Ülikooli keskkonnas Moodle,” ütles Jaanson.

Farmakoloogia instituudi poolse koordinaatori Alar Irsi sõnul õpetatakse pereõdedele kliinilise farmakoloogia ja ravimikorraldusega seonduvat ning kõikide nende seisundite farmakoteraapiat, mille puhul saavad nad õiguse ravi pikendada.

Üldosast plaanitakse käsitleda farmakokineetikat, ravimvorme, ravimite koos- ja kõrvaltoimeid, ravimiregulatsiooni peamisi aspekte jmt. “Seega saavad õed teadmisi rohkem, kui neil hädasti uue piiratud õiguse valguses vaja oleks. Ent kui nad juba ravimitega tegelema hakkavad, on tõenäoline, et inimestel tekib ohtralt küsimusi. Sel puhul oleks tore, kui õde neile vastata oskaks,” ütles Irs.

Samas lisas ta, et õdede haridus lähtub siiski nende tööülesannetest ning õdedest ei ole plaanis arste teha.

“Eesmärk on anda õdedele pädevus konkreetse hulga haiguste farmakoteraapia tulemuslikkuse hindamiseks ja ravi jätkamiseks, kui selle muutmiseks pole põhjust,” selgitas Irs.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna nõuniku Pille Saare sõnul võiks pereõel olla õigus kindlate haigusseisundite puhul ravimite korduvretsepte väljastada.

“Selle aluseks peaks olema kirjalik dokument – kas digitaalne või paberil – kus arst on fikseerinud ravimi ordineerimise vajaduse,” märkis Saar. Ühtlasi peaks arst olema ravimi välja kirjutanud vähem kui pool aastat tagasi.

Üksikutel juhtudel on Saare sõnul võimalik ka esmase retsepti väljastamine, aga seda kindlate ravimite ja haigusseisundite korral. “Samas on loetelu konkreetsetest ravimitest, mille puhul saaks kõne alla tulla retsepti pikendamine ja milliste puhul esmane määramine, veel lahtine,” ütles Saar. Oluline on farmakoteraapiaalane pädevus, mille juba töötav õde peab praegustele baasteadmistele lisaks omandama.

Ministeeriumi esindaja sõnul ei jõustu kõnealune muudatus järgmise aasta algul, kuna hulk aspekte vajab veel täpsustamist ja kokkuleppimist. Peale ravimite nimekirja koostamise tuleb leida tehniline lahendus, mis võimaldaks pereõdedel retsepte väljastada. Kindlaks tuleb määrata ka järelevalvemehhanism.

Pikemalt 11. oktoobri Meditsiiniuudistes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.