Arstid: palgatõusuks on vahendid olemas

Tallinna Lastehaigla Sõnumid oktoobrinumber
kirjutab, et kevadel nõudis arstide liit üle-Eestilist kollektiivlepinguga
fikseeritud palgatõusu, ent haiglate liit ei ole sellele reageerinud.
Väljaandes võetakse luubi alla kõige põletavamad küsimused lastehaigla töötajate
jaoks ning uuritakse, mille arvelt raha juurde võiks leida.

Eesti Arstide Liidu (EAL) volikogu liige Valentin Sander märkis, et arstidel liidu tegevusest on kõige prioriteetsem arstide palga küsimus. EAL taotleb arstide palkade olulist tõusu juba 2013. aastaks. "Kuna niisugune palgatõus saab tulla vaid kulupõhistes hindades inimtööjõu osa olulisest tõstmisest, peaks läbirääkimiste partner olema vähemalt valitsuse tasemel," sõnas ta. Kollektiivlepingu ühist strateegiat tuleb volikogu kokku arutama 20. novembril.

"Kui rääkida palgast, siis üks asi on kokkulepped töölepingu asjus, teine asi sisemiste reservide kasutamine palgatõusuks, ja neid reserve tundub olevat," sõnas Sander. "Esiteks haiglavälised uuringud, mida sisse ostame. Nende uuringute osa meie eelarves on märkimisväärne," leidis ta.

Teiseks tuleb tema sõnul hinnata iga inimese tööpanust ning esitada küsimus, kas seda saaks suurendada tööd ümber korraldades ning efektiivsust tõstes. "Saab, aga see eeldab ebapopulaarseid, ka valusaid otsuseid, mistõttu kahtlen otsustajate meelekindluses," märkis ta. Kolmas aspekt: töökorralduslikult on meie maja tegevus laias laastus olnud jagatud statsionaarseks, päevastatsionaarseks ning ambulatoorseks."

Lastehaigla ametiühingu usaldusisik Ann Paal sõnas, et haigla kollektiivleping tuleb lähitulevikus üle vaadata ja ametiühinguid, kui üht lepingule alla kirjutanud osapoolt, puudutab see samamoodi – nagu tegelikult ka igat haigla töötajat. "Ma ei pea normaalseks, et elektriku ja müüriladuja töötund on kallim kõrgharidusega tippspetsialisti tunnihinnast," sõnas Paal.

Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu usaldusisik Krista Mustkivi sõnas, et kutseliit soovib lähitulevikus koos arstide liiduga riikliku kollektiivlepingu
sõlmimist, Tallinna Lastehaigla kutseliidu muredest on kindlasti esimesel kohal palkade korrigeerimine.

"Töötukassa on teinud ettepaneku vähendada töötukassasse makstavat raha, mille järgi tööandjale jääks 1,4% sissemakse asemel 1%-line sissemaks;" rääkis Mustkivi. "See tähendab, et asutusele jääb kätte rohkem raha ning palgatõusuks vahendeid on," leidis ta.

Keskastme ja nooremate meditsiinitöötajate pealt Mustkivi sõnul enam kokku hoida võimalik ei ole.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.