Rakvere haiglas võtavad vastu Tallinna endokrinoloogid

Enam ei pea endokrinoloogiliste
probleemidega patsiendid minema arsti juurde Tallinnasse või Tartusse, sest
Rakvere haiglas võtavad patsiente vastu kaks endokrinoloogi, kirjutas Virumaa
Teataja.

Rakvere haigla peaarst Sirje Kiisküla ütles, et on juba aastaid otsinud haiglasse endokrinoloogi. Kuu aega on dr Marju Past ja dr Tatjana Vinogradova ning nende kaks õde Ulvi Tammer-Jäätes ja Olga Hommik Eesti Diabeedikeskusest võtnud patsiente vastu Rakvere haiglas.
“Pean dr Marju Pasti ja dr Tatjana Vinogradova meeskonna tööleasumist meie haiglasse suureks töövõiduks. Tänusõnad dr Tatjana Vinogradovale, kes südasuvel minu tehtud tööettepanekut tõsiselt võttis. Koostöö haigekassaga lepingumahu saamiseks läks valutult,” rääkis Kiis shy;küla.
“Meid üllatas, et vajadus on väga tõsine, sest juba esimesel korral olid vastuvõtuajad täis,” märkis dr Marju Past. “Me ei oodanud nii suurt huvi.”

Endokrinoloogiliste haiguste alla kuulu shy;vad erinevad hormoontalitluse häired, näiteks neerupealise või suguhormoonidega seoses, samuti ülekaaluprobleemid ja diabeedirisk ning metaboolne sündroom.
Põhihaiguste kaks suuremat gruppi on kilpnäärmehaigused ja diabeet. “Suhkruhaigus on tõsine mure, haiguse esinemissagedus on tõusvas trendis. Põhjuseks eluviisid, aga ka pärilikkus,” selgitas dr Past. “Üks kord aastas peaksid kõik inimesed mõõtma oma veresuhkrut. Need, kelle peres on esinenud diabeeti, veel sagedamini,” rõhutas diabeediõde Ulvi Tammer-Jäätes.

Kohapeal teevad tohtrid kilpnäärmehaigetele ultraheliuuringuid, punkteerivad kilpnäärmesõlmi. Kui on vaja täpsustavaid radioloogilisi uuringuid, saadetakse nad edasi Ida-Tallinna Keskhaiglasse. “Haigetel on selle võrra ikkagi lihtsam, sest esimese osa diagnoosist saavad nad Rakveres kohapealt,” lisas dr Past.
Diabeediõde Ulvi Tam shy;mer-Jäätes on ühtlasi Eesti Diabeediassotsiatsiooni president ja tegeleb Diabeediliidu töö ning diabeedikoolitustega. Ka Rakveres kohapeal annavad endokrinoloogide õed diabeedinõu ja osutavad esmast jalaabi suhkruhaigetele, kel tekkinud nahamured, tundlikkuse häired või haavandid.
“On plaanis ka Rakvere haiglas koolitada õdesid diabeedialaselt, linna- ja maakonnarahvale teha skriinimise päevi. Näiteks on 24. novembril Aqva spaas tulemas noorteüritus, et vaadata, kuidas nooremate inimeste hulgas tervisega lood on,” rääkis dr Past.

Et endokrinoloogi vastuvõtul käinud inimesed saaksid jätkunõustamist, koolitatakse välja Rakvere haiglas kohalik diabeediõde. “Meie käime vaid kaks korda kuus. Aga diabeediõde vaatab, et süstimistehnika oleks õige, annab dieedinõuandeid, oskab diabeedihaige jalgade olukorda hinnata. Ta oleks vahetugiisik, kes saab meiega vajadusel konsulteerida,” kõneles diabeediõde Ulvi Tammer-Jäätes.

Endokrinoloogid võtavad põhiliselt vastu Tallinna praksises, kuid nad on mõni aasta tagasi käinud konsulteerimas ka Haapsalu haiglas. “Kui Haapsalus rajasime raja, siis nüüd oleme Rakveres rada rajamas. Praegu tundub, et abivajadus on suur. Olen kohtunud perearstidega ja nemad on väga rahul, et saavad lihtsamalt ja rutem saata patsiente endokrinoloogi juur shy;de,” rääkis dr Past.
Hoolimata sellest, et töökoormus on arstidel Rakveres isegi intensiivsem kui Tallinnas, on see Pasti sõnul mõnus vaheldus. “Inimesed on teistsugused - probleemid on küll igal pool ühesugused, aga inimesed suhtuvad väga tänulikult, et oleme siia tulnud. Emotsionaalselt on see väga positiivne,” lisas ta.

Ühe päevaga võtab üks arst vastu 15-16 haiget, ühel vastuvõtupäeval saab abi 30-40 haiget.
Endokrinoloogid võtavad Rakvere haiglas perearsti saatekirjaga vastu kuu esimesel ja kolmandal kolmapäeval, praegu on esimesed vabad ajad vastuvõtule pääsemiseks jaanuaris.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.