Arstide liit: Pärn tuleb asendada

Arstide liit ja tervishoiutöötajate
kutseliit saatsid peaministrile ja valitsusele pöördumise, milles
nõutakse riikliku lepitaja kohusetäitja Henn Pärna asendamist, kuna ta
peatas ebaseaduslikult
töötüli menetluse. Pärna sõnul on liitudel oma arvamusele õigus.

Oma pöördumises ütlevad Eesti Arstide Liit ja Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit, et Henn Pärn ei järgi töötüli lepitamisel ametiühingute, kollektiivlepingu ja kollektiivse töötüli lahendamise seadusi ega ka kollektiivse töötüli lepitaja põhimäärust.

Kutseliidud rõhutavad, et menetluse võib peatada juhul, kui pooled pole asja lahendamiseks esitanud vajalikke dokumente või kui koosoleku käigus selgub, et asja läbivaatamiseks vajatakse täiendavaid dokumente, ekspertide arvamusi ja teisi toimingute jätkamiseks vajalikke tõendusmaterjale. Liitude hinnangul need tingimused aga täidetud ei olnud.

Henn Pärn ütles, et ta on liitude süüdistustega kursis, kuid riiklikul lepitajal pole kohane anda ühe või teise vaidluse osapoole käitumisele hinnangut. Ta lisas, et arstide ja tervishoiutöötajate liitudel on oma arvamusele õigus.

"Riiklik lepitaja ei ole kohtunik," rõhutas Pärn. "Praegu tullakse aga riikliku lepitaja juurde nagu õigust nõudma. See on osapoolte konflikt ja mina pean lepitama. Lepitaja juures lahendatakse huvide konflikti, mitte ei mõisteta õigust."

Arstide ja õdede hinnangul on vale, et riiklik lepitaja pidas vajalikuks läbirääkimiste jätkamiseks välja selgitada, milliseid töötajate gruppe võiks kollektiivlepingu projekt hõlmata, milline on küsitud palgatõusu rahaline mõju ning milline on haiglate liidu seisukoht.

"Ükski neist nn asjaoludest ei kuulu KTLP § 24 punktides 1 ja 3 toodud juhtude hulka. Lepitusmenetlust alustati 10.10.11, lepituskoosolek toimus 03.11.11, seega on lepitajal olnud piisavalt aega kõigi asjaolude väljaselgitamiseks ja lepitusmenetluse peatamine on põhjendamatu ning vastuolus KTLS ja KTLP sätetega," seisab pöördumises, mille on alla kirjutanud arstide liidu president Andrus Mäesalu ja tervishoiutöötajate kutseliidu president Iivi Luik.

Pöördumises rõhutavad arstide ja õdede esindajad, et nad esindavad läbirääkimistel kõiki ametiühingusse (AÜ) kuuluvaid töötajaid. Seadustest tulenevalt ei ole tööandjal õigust valida välja töötajaid, kelle suhtes ta on AÜle kollektiivlepingu pooleks, vaid ta on kohustatud asuma AÜ kui kõigi ametiühingusse kuuluvate selle tööandja juures töötavate töötajate esindajaga läbirääkimistesse.

Samuti ei anna seadused tööandjale õigust kollektiivlepingu mõne punkti läbirääkimistest keelduda, öeldakse pöördumises.

"Lepitaja esitatud küsimused on asjakohatud," nenditakse kirjas valitsusele.

Lepitaja pakub tööandjate liidule võimalust õigusvastaselt keelduda olemast kollektiivlepingu pooleks osa töötajate suhtes, kes kuuluvad ametiühingutesse ning töötavad haiglate liitu kuuluvate tööandjate juures. Samuti annab lepitaja tööandjate liidule õiguse osa kollektiivlepingu projekti punktides läbirääkimisi mitte pidada.

Täisversioon pöördumisest on SIIN.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.