USA nõuab tapjaviiruse andmete avalikustamise keeldu

USA valitsus nõuab teadusajakirjadelt, et
need ei avaldaks tehislikult loodud tapjaviiruse valemi detaile. Jutt
käib hollandi teadlase loodud super-linnugrupist, mis võib tappa poole
maakera elanikkonnast.

Viirus on linnugripi H5N1 geneetiliselt muundatud tüvi, mis on äärmiselt nakkav. Selle lõi Hollandi Erasmuse meditsiinikeskuse teadlane Ron Fouchier. Tema tööd esitleti gripile pühendatud konverentsil septembris Maltal.

Ameerika Ühendriikide valitsusasutuste hinnangul võib viiruse loomise protsessi ja täpse retsepti teadmine edendada bioterrorismi.

USA tervishoiuministeeriumi teatel on teadlastele antud juhendid, mille kohaselt tuleb avalikustamiseks mõeldud raport ümber kirjutada.

Uuringu raportid avalikustatakse ajakirjades Nature ja Science, kuid USA valitsus palub seda tsenseerida. Ajakirjad on teatanud, et nad kaaluvad tsenseerimist ja annavad teada, kuidas nad antud juhul tegutsevad.

Linnugripp ilmus välja Aasias umbes kümme aastat tagasi ja pärast seda on teada ca 600 juhtumit, kui inimesed on sellesse nakatunud.

Fouchier' geneetilised muudetud tüvi on aga äärmiselt nakkav ja ohtlik, tappes umbes 50 protsenti nakatunud patsientidest. Varasem tüvi ei kujutanud endast ülemaailmset ohtu, sest inimeselt inimesele ülekandumine oli haruldane.

USA tervishoiuministeeriumi hinnangul on tapja-viiruse retsepti avalikustamine äärmiselt tõsine, globaalne terviserisk.

Fouchier ja tema meeskond kasutasid katsetamiseks tuhkruid, sest nad reageerivad gripiviirusega kokku puutudes samamoodi kui inimesed. Viirus kanti ühelt tuhkrult üle teisele, et muuta see uue kandjaga kohanemisvõimelisemaks. Kümne põlvkonna järel oli viirus nii palju muteerunud, et levis õhu kaudu.

Geneetiline uurimus näitas, et viirus läbis viis mutatsiooni, mis kõik esinevad ka looduses, kuid mitte korraga. Fouchier linnugripp on sama nakkav kui tavaline hooajagripp, mis tapab kümneid tuhandeid inimesi. Linnugripp on aga palju surmavam.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.