Uuring: apteekrid tuleviku pärast mures

Apteekrite liit ja apteekide ühendus on
viimasel ajal tellinud mitu uuringut ja analüüsi, mis näitavad, et on alust
murel tuleviku pärast, kui apteegiturg vabaks antakse, nagu soovivad
ravimitootjad, kaupmehed ja konkurentsiamet, kirjutab Tarbija24.

Terve Pere Apteek OÜ juhataja Kadri Tammepuu ütles, et aastatel 2006–2011 on apteekide arv linnades vähenenud 27 ja maal 28 võrra. Maapiirkondades tunnetavad inimesed apteegi kadumist märksa valulisemalt, sest enne seda on enamasti uksed kinni pannud ka post- ja pangakontor, suletud bussi- ja rongiliine.

Tammepuu sõnul satub käsimüügiravimite poodi müügile tulles ja linnaapteekide lisandudes löögi alla 90 protsenti Eesti maa-apteekidest.

Viimast tõendab Faktum Ariko uuring. Selle järgi saab oma kulude katmisega juba praegu kas vaevaliselt hakkama või pole võimeline neid üldse katma 88 protsenti maa-apteekidest. Neist, kes kuidagi hakkama saavad, leidis 71 protsenti, et olukorra halvenedes võib neid ohustada sulgemine.

Toimetulek halveneb

Apteekide ühenduse arvutuste järgi sulgeb ühe uue apteegi avamine linnas kaks-kolm apteeki maal. Võrreldes 2009. aastaga on majanduslik toimetulek halvenenud 59 protsendil apteekidest – põhiliselt juurdehindluse piirmäärade vähenemise tõttu.

Vähemalt 38 protsenti maa-apteekidest peab tõenäoliseks, et peab uksed kinni panema, kui lähipiirkonnas uus apteek avatakse. Veerand peab apteegi sulgemist tõenäoseks käsimüügiravimite poodi müügile tulles ja pooled suhtuvad sellesse kahtlevalt.

Ärevaks teeb apteekreid Tammepuu sõnul seegi, et 36 protsenti maa-apteekide töötajaist-omanikest on valmis kaaluma töökohavahetust, kui suuremas linnas või mujal maakonnas pakutaks kõrgemat palka.

Uuringufirma küsis lisaks apteekritele ka apteegiklientide ehk elanike arvamust. Uuring näitas, et ravimite kättesaadavust pidas probleemiks 13 protsenti elanikest, kusjuures maal oli see protsent 18. Maal käis vähemalt korra kuus apteegis 62 protsenti elanikest, linnas seitsme protsendi jagu vähem.

«Ja seda vaatamata sellele, et linnas asub apteek keskmiselt poole kilomeetri kaugusel, maal aga 23 protsendil 5–10 ja 31 protsendil üle 10 km kaugusel,» ütles Faktum Ariko uuringutejuht Kalev Petti.

Suurimaks mureks ravimitega seoses oli nende kõrge hind (75 protsenti). 66 protsenti pidas väga oluliseks apteekidest saadavat asjatundlikku nõu. Ravimite kättesaadavusega oldi üldiselt rahul, kuid 36 protsenti soovinuks, et need oleks paremini kättesaadavad öisel ajal.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.