Priit Kuus: tööõnnetused kui ravikindlustuse koorem

Hiljuti avaldatud uuring
“Sotsiaalkindlustussüsteemi jätkusuutliku rahastamise võimalused” näitas, et ei
ole võimalik eirata sotsiaalkindlustuse erinevate osade vastastikuseid seoseid.
Kahte suurt süsteemi – ravi- ja pensionikindlustust – hoiavad praegu üleval
töötavad inimesed, kuid terviklik süsteem, mis just töötavaid inimesi kaitseks,
on puudu.

Kui juhtub tööõnnetus, hüvitab ajutise töövõimetuse, ravi- ja ravimikulud olulisel määral haigekassa. Lisaks kaasnevad kulud inimesele endale, kui pärast õnnetust ei suudeta tööandjat kohtusse kaevata ja võita (harv, kuid koormav juhtum). Vaatamata sellele, et Euroopa sotsiaalkindlustuskoodeksi VI osa ütleb, et tööõnnetuse puhul tuleks hüvitada ka järel-, hooldus- ja hambaravi, on need kulud enamjaolt patsiendi kanda.

Just piisava järelravi ja shy;õigeaegse rehabilitatsiooni puudumine viib olukorrani, kus haigus muutub krooniliseks ning toimub suunamine sotsiaalkindlustusametisse, kus isikule vormistatakse töövõimetuspension.

Tegelikke tööõnnetusest (sh registreerimata õnnetused) tulenevaid kulusid koguneb haigekassale ligi 8 miljonit eurot aastas. Lisandub töövõimetuspensionite kulu sotsiaaleelarvele ning saamata tulu inimese töövõime vähenemise tõttu.

Kui tervishoiusüsteem tegeleb muu hulgas inimeste tervena hoidmise ehk haiguste ennetamisega, siis tööõnnetuse risk on hoopis mujal – ettevõtete töökeskkonnas ja tööohutuses.

Tekkinud on selge konflikt: tööõnnetuse või kutsehaiguse ärahoidmisel puuduvad arstidel hoovad, kuid tagajärgedega tegelemisel on nende roll suur.

Praegu on Eesti üks neljast Euroopa riigist, kus puudub eraldi tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustus. Kuigi süsteemi loomine tähendaks lühiajaliselt lisarahavajadust, siis pikas perspektiivis kasvaks inimeste töövõime ja heaolu ning suureneks ka maksulaekumine tervishoiusüsteemi, mis aitaks sealsete murekohtadega paremini tegeleda.

Loe ka 20. detsembri Meditsiiniuudiseid.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.