Autor: Siret Trull • 5. märts 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Märtsis keelatakse GBLi ja 1,4-BD käitlemine narkojoobe tekitamise eesmärgil

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ja nende lähteainete seaduse muutmise seadusega sätestatakse keeld käidelda tervisele potentsiaalselt ohtlikke keemilisi ühendeid (nt psühhoaktiivsed ained gammabutürolaktoon (GBL) ja 1,4-butaandiool (1,4-BD)), üksnes juhul, kui käitlemise eesmärk on isikule narkojoobe tekitamine.

Nimetatud aineid kasutatakse ka tööstuslikul eesmärgil ning see on lubatud ka edaspidi. Selliselt piiratakse tervisele potentsiaalselt ohtlike keemiliste ühendite kättesaadavust psühhoaktiivse toime saamise eesmärgil, ennetatakse tervisekahjustuste tekkimist ja kaitstakse rahva tervist, teatas ravimiamet.

Eelnõu seletuskirja kohaselt on Eestis praegu probleemiks keemiliste ühendite GBL ja 1,4-BD suukaudne tarbimine narkojoobe tekitamise eesmärgil. Mõjuv doos on 1 milliliiter. GBL ja 1,4-BD tekitavad suukaudsel manustamisel eufooriat, iiveldust ja oksendamist ning käitumishäireid. Ainete üledoos aeglustab südame löögisagedust, põhjustab  alajahtumist ja koomat. GBL ja 1,4-BD on ained, mis suukaudsel manustamisel muunduvad organismis gammahüdroksübutüraadiks (GHB). GHB on rahvusvaheliselt kontrollitav psühhotroopne aine, mis on lülitatud ÜRO 1971. a psühhotroopsete ainete konventsiooni IV nimekirja ning Eestis sotsiaalministri 18. mai 2005. a määruse nr 73 lisa 1 narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja. GBL ja 1,4-BD on GHB lähteained. Inimorganism saab ise GHB valmistamisega pärast GBLi suukaudset manustamist minuti jooksul hakkama, mistõttu on nii mõjud organismile kui ka riskid tervisele sarnased psühhotroopsele ainele GHB. Seetõttu on vajalik ainete kasutamist piirata.

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708
TellimiskeskusTel: 667 0099