Reedel Pärnus toimuval Eesti kirurgide ja anestesioloogide kevadkonverentsil rääkis PERHi anestesioloog Indrek Rätsep, et anesteesiast tingitud suremus Eestis aasta-aastalt väheneb.
Anesteesia kvaliteedi näitajaks on eelkõige suremus, tüsistused, lisaks ka soft-indikaatorid nagu patsiendi rahulolu ja elu kvaliteet. Sagedustest rääkides on suremus üliharv. 10 korda sagedamini esineb südameseiskus, rääkis Rätsep. Päris sagedased tüsistused on iiveldus, oksendamine, peavalu jne. Perioperatiivne tüsistus on tingitud kas patsiendist, kirurgiast või anesteesiast ja enamasti on need omavahel kombineeritud, rääkis Rätsep. Inglismaa uuringu järgi on anesteesiatüsistus üksinda kõige harvem surmlõppe põhjus.
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.