Täna toimuvad nii Tallinnas kui ka Tartus rahvusvahelisele õdede päevale pühendatud konverentsid, mis keskenduvad muutustele õenduses, alates õdede töö vastutusrikkamaks muutumisest kuni ühiskonna muutunud tervishoiu vajadusteni.
„Õendus on muutunud aastatega üha iseseisvamaks ja õdede töö vastutusrikkamaks, erinevaid õendusabiteenuseid pakkudes saavad õed varasemast oluliselt rohkem inimeste vajadustele vastata. Inimesel on võimalik minna pereõe või eriõe vastuvõtule või saada koduõendusteenust oma kodus, koolides toetavad laste tervist kooliõed, ka kiirabisüsteemis on õdedel eluline roll – need on mõned, kuid ilmekad näited sellest, kuidas õdede panus on tervishoiusüsteemi muutnud patsiendile lähedasemaks, inimeste vajadustega arvestavamaks,“ ütles Eesti Õdede Liidu liige Regina Palatu.
Seotud lood
Eilsel õenduspäeval ütles Eesti Õdede Liidu juhatuse liige Gerli Usberg, et kuna praegu on Eestis puudu mitu tuhat õde, on oluline muutuda üha efektiivsemaks ja seejuures võtta endale rohkem vastutust. Juba praegu osutavad õed teenuseid, mis varem nende pädevusse ei kuulunud.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.