14. november 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Naiste krooniline vaagnavalu  füsioterapeudi pilgu all

Kroonilise vaagnavalu (CPP – chronic pelvic pain) all kannatab erinevatel andmetel 15–25% fertiilses eas naisi. Sündroomi levimust on hinnatud sarnaseks teiste väga sagedaste krooniliste terviseprobleemidega nagu astma, migreenid ja alaseljavalu. CPP temaatika on lai ja jaotub erinevate meditsiinierialade vahel, sest vaagnapiirkonnas paikneb rohkelt erinevaid struktuure – genitaal­trakt, veresooned, lihased, kõhuseina ja vaagnapõhja fastsia, põis, kusejuhad ja sooletrakt.

Seetõttu leiab CPP teaduskirjanduses rohkelt käsitlemist ning erinevad erialaorganisatsioonid pakuvad välja just sellele distsipliinile omast terminoloogiat ja definitsioone, mis püüavad kroonilist vaagnavalu kitsamalt piiritleda. Naiste kroonilise vaagnavalu (CPP – chronic pelvic pain) all mõistetakse tavaliselt menstruaaltsüklist sõltumatut valusündroomi, mis on kestnud vähemalt kuus kuud ja lokaliseerub vaagnapiirkonnas, kõhuseina eesmises osas nabapiirkonnas või sellest allpool, nimme-ristluupiirkonnas või tuharates ning on piisava raskusastmega, et põhjustada funktsioonilangust või viia meditsiinilise abi otsimisele.

Juhul kui on täielikult kindlaks tehtud, et tegemist on mitteakuutse protsessi ja närvisüsteemi sensibiliseerumismehhanismi ehk neurogeense valuga, võib Euroopa Uroloogia Assotsiatsiooni järgi lugeda vaagnavalu krooniliseks hoolimata sellest, kui kaua see on kestnud.

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708
TellimiskeskusTel: 667 0099