18. novembril tähistatakse Euroopas arvult seitsmendat antibiootikumi teadlikkuse päeva, mis seekord keskendub antibiootikumide väärale kasutamisele ja sellest tulenevatele ohtudele. Suurimaks ohuks on antibiootikumide väära kasutamise järel väljakujunev antibiootikumresistentsus, mis määrab antibiootikumide tõhususe täna ja tulevikus.
Antibiootikumide õigel ja sihipärasel kasutamisel lasub suurim vastutus esmatasandil, sest teadaolevalt kirjutatakse 80-90% antibiootikumidest välja just perearstide poolt. Eri riikides läbi viidud uuringud näitavad, et antibiootikumide väljakirjutamine kasvab oluliselt hingamisteede viirusnakkuste perioodil. Samas on teada, et hingamisteede nakkuste puhul suudab patsiendi immuunsüsteem enamasti ise, ilma antibiootikumide abita haigustekitajate vastu võidelda. Veelgi enam, külmetushaiguse või gripi korral pole antibiootikumidest mingit kasu – need lihtsalt ei mõju viirusnakkuste suhtes.
Seotud lood
Alanud nädalat tähistatakse Euroopas juba kaheksandat korda antibiootikumide teadlikkuse nädalana, mis seekord keskendub antibiootikumide vastutustundlikule kasutamisele.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.