Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Seeniorkirurg: Endla Mandel Võru haigla patrioodina
Seeniorkirurg Endla Mandel sai esimese kõrghariduse hoopis kehakultuuri alal. Arstiõpe tõmbas teda sedavõrd, et ta astus pea 30aastasena kohe II kursusele. Raamatut "Operatsioonilambi valgusel" saab osta raamatupoodidest.
Seeniorkirurg Endla Mandel omab kõrgharidust ka kehakultuuri alal.
Foto: Raamat "Operatsioonilambi valgusel", 2015.
Olen sündinud 5. aprillil 1933. aastal Uue-Antslas Võrumaal neljalapselises peres. 1956. aastal lõpetasin TRÜ kehakultuuriteaduskonna, mille järgselt töötasin Võru Laste Spordikoolis võimlemistreenerina. 1960. aastal asusin tööle TRÜ suusa- ja veespordi kateedrisse treeneriks ja tegelesin ise aktiivselt akadeemilise sõudmisega. 1962. aastal täitsin sõudmises NSVL meistersportlase normatiivi. Olin Eestis neljakordne meister ühesel akadeemilisel sõudepaadil.
Seeniorkirurg Helbe Merila oli rahvavaenlastest arstide tütar, kes Eesti kommunistide kiusamise eest pages õppima hoopis... Moskvasse. Sealsete karmide elamistingimuste kirjeldused on samavõrra köitvad kui uskumatud.
Seeniorkirurg Ene Palo kirjutab raamatus "Operatsioonilambi valguses", et pensionile jäi ta 70aastasena. Arstina oli ta selleks ajaks töötanud 45 aastat ja sellest on talle küll.
1958. aasta oli ühe sündmuse poolest väga tähtis V kursusel õppiva Enno Krossi elus. Sel aastal vallandus Eestis lastehalvatustõve epideemia, haigestus ligi tuhat last ja noort inimest, nendest 70 olid eluohtlikus seisundis, vajades juhitavat hingamist. Ka üliõpilane Kross haigestus poliomüeliiti ja hospitaliseeriti Maarjamõisa Haiglasse, selgub seeniorkirurgide elulugusid koondavast raamatust "Operatsioonilambi valguses".