Vähenev tõvekindlus kasvatab ka adenoide

Külmetunud laps.
Külmetunud laps.

Saaremaalt pärit kõrva-nina-kurguarst Marek Metsmaa ütleb, et kui vaadata operatsioonide arvu, siis võib täheldada, et tänapäeva lastel esineb adenoide rohkem kui n-ö vanasti.

“Üks põhjus on suurenenud koormus immuunsüsteemile – lapsed puutuvad rohkem kokku erinevate viiruste ja muude haigustekitajatega, aina enam on meid ümbritsevas keskkonnas saastust ning toiduainetes on rohkem igasuguseid säilitus- ja värvaineid,” rääkis Metsamaa Saarte Hääles.

 

Üha enam on lastel allergiat ja astmaatilisi haigusi, mis omakorda koormavad immuunsüsteemi ja põhjustavad ninaneelumandli ja kurgumandlite  suurenemist.

Teine põhjus, miks tänapäeval tundub rohkem lapsi adenoidist põhjustatud hädadega kimpus olevat, peitub meditsiini arengus. “Diagnostikavõimalused ja kirurgiline tehnika on parem,” märkis Metsmaa.

Lisaks ninahingamise takistamisele võib suurenenud neelumandel katta kuulmetõrve avaust, põhjustades muutusi kuulmetõrves ja keskkõrva teistes osades. Trummiõõnes tekib negatiivne rõhk, häirub kuulmekile normaalne liikuvus ja kuulmisteravus väheneb.

Samuti võivad tekkida korduvad keskkõrvapõletikud ja nende tüsistusena võib välja kujuneda nn limakõrv – trummiõõnde tekib liimjas mass, mis kuulmekile liikuvust takistades põhjustab kuulmise langust.

Lapsevanemad märkavad, et lapse kuulmine ja tähelepanuvõime on langenud. Tüüpiline on see, et laps hakkab televiisorit valjemaks keerama, küsimusi üle küsima.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.