Lõpuks: õdede ja residentide retseptiõigus võeti seadusena vastu

Häältega 82 poolt, üks vastu ja kolm erapooletut võttis riigikogu eile, 9. detsembril vastu valitsuse algatatud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (73 SE).

Muudatused võimaldavad muu hulgas väljastada pereõdedel osade ravimite retsepte. Samuti tekib osade ravimite väljakirjutamise õigus residendil alates kolmandast residentuuri aastast.

Õdedele osalise retseptiõiguse taotlemine sai algus viis aastat tagasi 2010 oktoobris, mil õdede esindajad käisid sotsiaalministeeriumis ametnikega arutamas, kas ja kuidas oleks neil võimalik saada õigus väljastada ravimiretsepte. Mullu oktoobri lõpus saatis terviseminister eelnõu kooskõlastusringile.

Ravimi retsepti välja­kirjutamise õiguse saab perearstiga koos töötav õde sel juhul, kui ta on läbinud kliinilise farmakoloogia täienduskoolituse. Koolitus nimega “Kliinilise farma­koloogia kursus pereõele” on seni toimunud vaid korra – 2011 oktoobrist 2012 veebruarini. Siis lõpetas koolituse 19 pereõde. Edasi jäi asi katki, sest seaduse muutmise protsess lükkus teadmata tulevikku. 

Kursuse üks koordinaatoritest, TÜ polikliiniku ja peremeditsiini õppetooli juht professor Ruth Kalda ütles mullu sügisel, et uue kursuse alustamisega oodatakse hetkel vähemalt seaduse jõustumiseni, et ei tekiks kolme aasta tagune olukord, kus õed küll panustavad ja näevad vaeva, aga retspetiõigust neile võimaldada ei saa.

73 SE raames tehti ravikindlustuse seaduses näiteks järgmised muudatused:

"Retsepti väljakirjutamise õigus on perearsti nimistu alusel tegutseval perearstil ja temaga koos töötaval õel, tegevusluba omaval eriarstil, hambaarstil ja ämmaemandal, eriarstiabi osutamise tegevusluba omava tervishoiuteenuse osutaja juures töötaval arstil (välja arvatud kiirabi osutamisel), hambaarstil ja ämmaemandal ning kaitsejõududes töötaval terviseametis registreeritud arstil ja hambaarstil. Alates kolmandast residentuuri aastast on arst-residendil retsepti väljakirjutamise õigus võrdselt vastava eriarstiabi eriala omandanud arstiga."

Ravimiseadust täiendati järgmiselt:

"Ravimi väljakirjutamise õigus on tervishoiuteenuse osutamise õigust omaval arstil, hambaarstil, ämmaemandal ja perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötaval õel meditsiinilisel ja teise isiku ravimise eesmärgil tema poolt ravitava isiku ambulatoorseks raviks.

Perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötaval õel on ravimi väljakirjutamise õigus juhul, kui ta on läbinud kliinilise farmakoloogia täienduskoolituse, mis kajastub tervishoiutöötajate riiklikus registris.

Arst-residendil on ravimi väljakirjutamise õigus alates kolmandast residentuuri aastast võrdselt vastava eriarstiabi eriala omandanud arstiga.

Ravimi väljakirjutanud arst, hambaarst, õde või ämmaemand vastutab ravimi väljakirjutamise põhjendatuse ja õigusaktidele vastavuse eest."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.