Marika Priske: PERH ja kliinikum pole pankrotieelsed asutused

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Prisk
Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Prisk

Koondatavate kohtade järgi saavad sotsiaalministeeriumi valitsusalas suurima löögi kaks suurhaiglat, Tartu ülikooli kliinikum (TÜK) ja Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH). Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske usub, et suutlikkust neil haiglatel koondamiseks on, kirjutab Eesti Päevaleht.

Saite oma valitsemisalas vaadata, kust kärped tehakse. Miks just suurhaiglatest?

Kui oleks otsustatud, et tervishoid jääb välja, siis oleks kärpenumber kõigile teistele kõrgem olnud.

Küsimus on ju selles, millistelt töökohtadelt kärpeülesanne arvestati. Üks variant oli, et tervishoidu ei ole sees. Siis oleks olnud sotsiaalministeeriumi kärpeprotsent sama, aga baas ja absoluutarv teine. Valitsuses oli tegelikult otsustamise hetkel laual ka alternatiiv, kus ei olnud sees riigile kuuluvaid äriühinguid, nagu näiteks Elron, AS Hoolekandeteenused, riigiga seotud haiglad. Kui oleks otsustatud, et tervishoid jääb välja, siis oleks kärpenumber kõigile, kaasa arvatud politsei, pääste-, kultuuri- ja haridussektor, kõrgem olnud.

Haiglad on kurtnud, et haigekassa ravijuhtude hinnad on madalamad kui haiglate tegelikud kulud.

Väita, et toimub ainult kasv ega ole võimalik midagi koomale tõmmata – ma ei usu seda.

Kuidas see küll olla saaks? Kuidas nad siis sellisel õitsval järjel oleksid? Kas meie PERH või TÜK näevad kuidagi pankrotieelsete asutustena välja? Loomulikult, kust ei oleks raha puudu? Aga kui me vaatame TÜK-i, kes avas suure korpuse, mis koondab linna pealt ravi Maarjamõisa kokku… Väita, et selle käigus toimub ainult kasv ega ole võimalik midagi koomale tõmmata – ma ei usu seda. Tahaksin rohkem kaasamõtlemist ja mõistmist. PERH-i nõukogu sai aru, andis juhatusele ülesande teha jaanuariks vastavad analüüsid. Ootaksin seda ka kliinikumilt. Ülejäänud asutused teevad seda ka – ilma sellise meediakärata.

Millal tuleb asutustel koondama hakata?

Ega siin käsuliin selles mõttes ei toimi. Rahandusministeerium teeb kokkuvõtte [2016. aasta] mai lõpu seisuga. Hoolimata TÜK-i pühast võitlusest tõe ja õiguse nimel häirib neid rohkem nende käsitlemine riigisektorina ja mure, et see [kärped] on iga-aastane aktsioon.

Pikemalt Eesti Päevalehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.