Riigikontrolör: haiglate kärpekavadele pidanuks eelnema analüüsid

Riigikontrolör Alar Karis
Riigikontrolör Alar Karis

Riik on asunud kärpima, ehkki analüüsi kui palju ja kust täpselt on mõistlik näiteks haiglate puhul kärpida, ei ole tehtud, nentis riigikontrolör Alar Karis.

Alar Karis rääkis „Aktuaalses kaameras“, et vaidlus on paljuski tekkinud erinevate seisukohtade tõttu ning kumbki osapool leiab, et tal on õigus, vahendasid ERR uudised.

Karis nentis, et kärpenumbrid on antud ette ilma eelneva analüüsita. Eesmärk on saada aastas 113 miljonit eurot. „Kui tahta, et riik paremini toimiks, siis tõenäoliselt peaksid ikkagi analüüsid eelnema.“

Kevadel rääkis koalitsioon 750 inimese vähenemisest valitsussektorist. Nüüd aga tuleb üllatusena, et valitsussektori alla käivad ka haiglad. „Eks valitsuse alla kuuluvad ka riigi- ja sihtasutused. Aga sihtasutused ongi loodud selleks, et nad oleksid võimalikult autonoomsed ja riik ei sekkuks sinna otse, vaid see käiks nõukogu kaudu,“ selgitas Karis.

Praegusel juhul on Tartu ülikooli kliinikumi nõukogu öelnud, et sellisel viisil koondamine pole mõistlik.

Riigikontroll on samuti saanud kärpekavad ning Alar Karis arutles nende kärbete põhjendatuse üle. Kui ühe põhjendusena kärbeteks on välja toodud elanikkonna vähenemine, siis Alar Karis tõi välja, et see on veidi piiratud vaade.

„Elanikkond mitte ainult ei vähene, vaid ka vananeb, mis tähendab, et haiglateenuseid on inimestele järjest rohkem vaja. See on ka minu mõte: tuleb vaadata sisu poole, mida peaks tegema ja mida üldse ei peaks tegema, mida peaks tegema teist moodi. Alles siis peaks hakkama nende numbritega þonglöörima.“

Uudisteankru küsimusele, kes peaks ütlema, mida teha ja mida mitte teha, vastas Karis: „Kui riik on võtnud selle ülesande kuskilt kokku hoida, siis riik peaks tellima ka selle analüüsi.“

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.