Südamearstid vaidlevad haigekassaga uute ravireeglite üle

Eesti südamearstid peavad algava aasta algusest loobuma uusimatest ravimeetoditest, sest hakkab kehtima haigekassa uus määrus, mis viib ravimeetodid kümne aasta taguse ajaga võrreldavaks. Tekkinud olukord tõstab igal aastal ligi tuhande patisendi tüsistuste ning surma riski.

Uuel aastal ei tohiks südamearstid kasutada veresoonte laiendamiseks enam ravimiga kaetud stente, mis on kasutusel juba 2002. aastast alates, vaid peaksid minema tagasi metallstentide juurde, vahendavad ERR uudised Postimeest.

"Kui me hakkame neid laiemalt näidustustel kasutama, siis patsientidel on risk saada oma haigustunnused ja sümptomid ja tüsistused tagasi lähema kuu kuni kuue kuu jooksul ja nad tulevad kõik tagasi uuele protseduurile," rääkis Tartu ülikooli kliinikumi kardioloogiakliinikumi juhataja Jaan Eha "Aktuaalsele kaamerale".

See koormab tervishoiusüsteemi ja läheb lõpuks kallimaks kui senine tegevus.

Haigekassa sõnul on tekitatud aga lihtsalt võimalus kasutada kahte tüüpi stente ja seega korrigeeritud hinnakirja. Varem oli arstil valida vastavalt patsiendile stendi paigaldamine hinnaga kuni 2000 eurot, nüüd on kaks hinnaklassi - kallim kuni 1100 eurot ja metallstendiga kuni 410 eurot.

"Me jõudsime selleni, et seda kümne aasta tagust hinda saime korrigeerida selliselt, et meie ravikindlustusvahendite kasutamine oleks igas mõttes tõenduspõhisem ja kulutõhusam," ütles haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross.

Reeglid, mille järgi tuleb valida hinnaklass, sunnib aga doktor Eha sõnul kasutama just enam metallstente. Rahulolematu kardioloogide selts on kirjutanud pöördumise, milles ütlevad, et tekkinud olukord suurendab patsientidel tekkivate tüsistuste ning surma riski.

"Seda ma küll ütlen täieliku vastutustundega, et see ei halvenda kaasaegse ravi pakkumise võimalust," kommenteeris Ross. Jaan Eha sõnul on see aga vale.

Kardioloogid ei suuda mõista, kuidas on jõudnud ametnikud nii ebapädeva otsuseni, seejuures erialaspetsialiste peaaegu kaasamata.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.