Perearstide selts: eakam perearst võiks võtta noorema kolleegi appi

Perearstide seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen
Perearstide seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen

Perearstide seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen rääkis "Vikerhommikus", milliseid muudatusi oleks vaja perearstide süsteemis.

Ingerainen ütles, et praegu on Eestis 799 perearsti nimistut ja põhiarstiga on katmata 23 nimistut, kuid kõikjal on tagatud ajutine asendus, vahendasid ERR-i uudised.

Perearstide selts on teinud ettepaneku, et järjepidevuse tagamiseks võtaks eakam perearst endale noorema kolleegi kõrvale ja annaks talle järk-järgult oma nimistu üle.

"Me tegime ka oma perearstide hulgas küsitlused, et kas see oleks praktilises elus mõeldav ja me saime oma üllatuseks positiivseid vastuseid. Meil on olemas grupp perearstidest, kes vajaks endale noort kolleegi kõrvale. Ja teise kandi pealt on olemas noored kolleegid, kes oleks nõus minema. Küll, aga tõid noored kolleegid välja, et suundumus peaks olema grupipraksisele, et oleks see "õlg-õla" tunne ja et oleks variant asenduste osas," ütles Ingerainen.

Perearstide ettepaneku kohaselt maksaks terviseamet üks kuni kolm aastat noore kolleegi palga, sest kahe arsti palk ühe nimistu tulubaasist ei ole võimalik.

Ingeraineni sõnul annab valdkonna arengule positiivse laengu ka käimasolev tervisekeskuste projekt.

"Siin meil on mitmeid ideid. Eesti jaoks on kerkinud väga väikse ajaga hoopis uued põhipunktid esmatasandis - eelkõige krooniline haige. Kui 20 aastat tagasi meil ei olnud nii palju vanu inimesi ja meil ei olnud nii palju kroonilisi haiguseid, siis täna nad on meil kõik olemas ja 20 aasta pärast on neid veel rohkem. Kroonilise haige jälgimine nõuab hoopis teisi lähenemisi patsiendile. See ei ole nii, et üks kord teeme kopsupildi ära ja sellega on nüüd korras. See tähendab regulaarset kutsumist, see tähendab palju partnerlussuhet patsiendiga. Lõppkokkuvõttes me keegi ei saa seista inimese kõrval ja talle tablette suhu panna iga päev," rääkis Ingerainen.

Ta lisas veel, et kindlasti peaks tõstma ka pereõdede osakaalu ja mõtlema läbi nende rolli.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.