Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Eesmärk on ravi ühtlaselt hea kättesaadavus
Haigekassa olulisimaks ülesandeks on tagada kõigile Eesti ravikindlustatud inimestele sõltumata elukohast kvaliteetse arstiabi ühtlane kättesaadavus.
Haigekassa peamaja Tallinnas Lembitu t.
Foto: ÄP: Andras Kralla
Alates 2014. aastast oleme asunud rakendama nn geograafilise kättesaadavuse põhimõtteid, mille metoodika välja töötamisel on peetud silmas just ülalnimetatud eesmärki ning pidades ülioluliseks seda, et inimesele peab olema tagatud kvaliteetne eriarstiabiolenemata sellest, kas ta elab linnas või maal. Kvaliteetse eriarstiabi kättesaadavuse tagamine – arvestades tänast Eesti tervishoiuressurssi – on võimalik piirkondlike, keskhaiglate ja üldhaiglate ning eriarstiabi ja perearstide vahelist koostööd järjepidevalt tugevdades.
Haigekassa leiab, et kõiki eriarste ei ole maakonnahaiglates vaja, ning on seetõttu otsustanud teatud erialade rahastamise väikehaiglates järk-järgult lõpetada.
Võrgustuva haiglamaastiku kontekstis on viimase aasta jooksul räägitud palju geograafilisest kättesaadavusest (GKS). Teoorias peaks selle rakendamine aitama tagada arstiabi ühtlast kvaliteeti kõikjal, kuid siiski on see väljend tekitanud väikestes üldhaiglates vastuseisu ning arusaamatust.