Viimase kolme aasta jooksul on Soomes 21 endise Nõukogude Liidu aladelt pärit arstilt võetud ära meedikuna töötamise õigus või seda piiratud ning enamus neist on teinud oma arstieksami Eestis.

- Näiteks kirjutatakseValvira andmetel Soome arstide poolt kergekäeliselt välja valuvaigisteid, antibiootikume või siis psühhiaatrilisi ravimeid, mida saab kuritarvitada.
- Foto: Scanpix/Caro
"Meil on info nende arstide kohta, kes on teinud arstieksami kas Eestis, Venemaal või mujal endises Nõukogude Liidus ja kellelt Valvira on võtnud ära õiguse töötada arstina või seda piiranud," rääkis Soome tervishoiu järelevalveameti Valvira jurist
Heidi Laurila Postimehele.Viimase kolme aasta jooksul on pidanud seetõttu ametist loobuma 21 arsti."Eestist pärit arste on nende seas rohkem kui pooled," ütles Laurila hoolikalt sõnu valides. Hetk hiljem täpsustas ta, et Tartu Ülikooli diplomiga arste on nende seas 14.
Juristi sõnul on palju põhjuseid, miks arstil kas keelatakse või piiratakse Soomes töötamist.
"Arstilt võib litsentsi ära võtta, kui ta ei ole tervislikel põhjustel võimeline enam meedikuna töötama ja kujutab patsientidele ohtu, näiteks on tal neuroloogiline või psühhiaatriline haigus ja tema töövõime on vähenenud, tal on alkoholi- või ravimisõltuvus," tõi ta näiteid.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Valvira jurist rõhutas, et tervislikel põhjustel võetakse litsents ära vaid juhul, kui haigus mõjutab töötamist ja inimene ei saa sellest ise aru.
Täismahus artikkel Postimehes.
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.