29 aprill 2016 11:15

Galerii: PERH võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi

PERH võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi.  Foto: PERH

Sel kolmapäeval ja neljapäeval (27. ja 28.24) teostati Põhja-Eesti Regionaalhaiglas esimesed protseduurid uue kehavälise kivipurustusaparaadiga EDAP-TMS Sonolith „i-move“ (ESWL-seade).

See on esimene statsionaarne kivipurustusaparaat Eestis ning selle kasutuselevõtt suurendab oluliselt nüüdisaegse ravimeetodi kättesaadavust neerukivitõvega patsientidele.

Regionaalhaigla kirurgiakliiniku juhataja doktor Leonhard Kuke sõnul tähendab uue seadme kasutuselevõtt Regionaalhaiglas patsientidele nüüdisaegse ravimeetodi kättesaadavuse olulist paranemist.

„Kehaväline kivipurustusmeetod on patsiendile vähem traumeeriv, kergemini talutav ning selle kasutamist tuleks õige näidustuse korral igati eelistada,“ märkis Kukk.

„Statsionaarne aparaat tagab meile võimekuse aidata ka erakorralisi patsiente kiirendatud korras, st paari päeva jooksul pärast haiglasse pöördumist, kui sellele ravimeetodile ei ole vastunäidustusi. See tähendab, et enam ei pea inimesed ootama ühte kuud, et protseduurile jõuda, vaid saame operatiivselt reageerida,“ võttis Kukk teema kokku.

Eesti haiglates kokku on aastas keskmiselt 1500 neerukivitõvega haiget, kellest umbes 50% vajavad kirurgilist sekkumist. „Aastas opereeritakse umbes 750-800 haiget endoskoopiliselt (ureeterorenoskoopia ja nefroskoopia meetodiga), lahtisel operatsioonimeetodil haava kaudu opereeritakse kuni 50 patsienti ning ESWL-i on kasutatud 300-350 haigel,“ viitas Kukk. „Arvestades patsientide koguarvu, siis võimaldab uus statsionaarne kivipurustusaparaat senist raviprotseduuride arvu aastas kahekordistada," lisas ta.

Kehavälist kivipurustust on Eestis kasutatud juba aastaid. „Selle protseduuri senine kättesaadavus on olnud siiski piiratud, sest seda on tehtud paaril päeval kuus renditava aparatuuriga,“ märkis Kukk. „Meie kolleegid Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis on teinud head tööd meetodi juurutamisel Eestis. Meie soovime suurendada selle ravimeetodi kättesaadavust veelgi."

Regionaalhaigla uroloogi Margus Krabi sõnul saab ESWL-seadet kasutada patsientidel, kui neil on diagnoositud kuni 1,5cm neerukivid või kuni 1 cm kusejuha algus- või lõpposas paiknevad kivid.

"Aparaat töötab EDAP-TMS’i väljatöötatud elektrokonduktiivse kehavälise kivipurustuse printsiibil, mille eeliseks on see, et kivi asukoha määratlemine on täpsem ning kivi purustav lööklaine on tugevam. Siiani on renditavatel aparaatidel olnud kasutusel elektromagneetiline printsiip," kirjeldas uroloog regionaalhaigla uut aparaati. Krabi lisas, et kogu kivipurustuse protsessi jälgitakse ja juhitakse ultraheliseadmega, vajadusel teostatakse ka röntgenkontrolli.

"Uus seade võimaldab täpsemalt määratleda neerukivi asukohta ning suunata selle purustamiseks tugevam lööklaine. Protseduuri tehakse patsiendile narkoosita ning pärast seda, paari tunnise taastumise järel võib patsient juba koju minna," kirjeldas Margus Krabi.

Regionaalhaigla võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi  Foto: PERH
Jaga lugu:
Seotud lood
MEDITSIINIUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Meditsiiniuudised igal nädalal enda postkasti.

Meditsiiniuudised.ee toetajad:

Kadi Heinsalu
Kadi HeinsaluPeatoimetajaTel: 667 0451
Violetta Riidas
Violetta RiidasToimetajaTel: 667 0454
Siret Trull
Siret TrullAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0446
Mirjam Esperk
Mirjam EsperkAjakirjanik-toimetajaTel: 56483229
Karin Tamm
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Maarja Kõrv
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708