Pressiteade

3D aparaat teeb opereerimise täpsemaks ja kiiremaks

3D-vaatega laparoskoopilist operatsiooni on alustamas ITK kirurg Martin Adamson ja resident Ott Lauer, taamal anestesioloog Mare Vingel.
3D-vaatega laparoskoopilist operatsiooni on alustamas ITK kirurg Martin Adamson ...

Ida-Tallinna Keskhaigla kirurgiakliinikus kasutusele võetud uus 3D laparoskoopilise kirurgia operatsioonide teostamise süsteem muudab operatsioonid täpsemaks ja kiiremaks.

"Oleks ehk palju öelda, et tegu on revolutsiooniga, aga see on siiski oluline tehniline edasiminek Eesti kirurgias," ütles kirurg Martin Adamson.

"Täna on võimalik paljusid operatsioone teha mini-invasiivselt ehk väikeste aukude kaudu optika vahendusel, kus pildi kvaliteet on väga tähtis. 3D annab võrreldes 2D-ga juurde ühe mõõtme - pildil on ka sügavust. See annab lisainformatsiooni, mis muudab operatsiooni riskid väiksemaks, sest kirurgi liigutused on täpsemad ja kiiremad," rääkis Adamson.

Sarnaselt 3D kinole näeb kirurg organite mõõtmeid ja nende omavahelist asetust korrektsemalt. Uus seade võimaldab sooritada laparoskoopilises tehnikas ka varasemast keerukamaid operatsioone, näiteks pahaloomuliste kasvajate ulatuslikke eemaldamisi. 3D laparoskoopilne kirurgia on tänu täpsusele ka väiksema tüsistuste riskiga ja seetõttu patsientidele ohutum.

Adamsoni sõnul on oluline ka kirurgia meetodite õppimise aspekt, mis on 3D süsteemis on kirurgidele ja kirurgiliste erialade residentidele varasemast kiirem. "2D optikaga harjumine võtab kauem aega ja õpikõver on pikem võrreldes 3D-ga. Samas on kirurgi jaoks 2D-lt 3D-le üleminek kiire, see on vaid mõne päeva küsimus."

Kasutada saab kõiki varem 2D-vaates kasutatud instrumente, mis muudab 3D kirurgia ka haiglale kulutõhusamaks. 3D laparoskoopilist tehnoloogiat on võimalik kasutada kirurgiliste operatsioonide teostamiseks nii üldkirurgias, uroloogias, kui ka günekoloogias.

Laporoskoopiliselt tehtavate operatsioonide nimekiri on pikk, levinumad on näiteks sapipõie eemaldamine, pimesoole eemaldamine, maovähendus operatsioonid jne.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.