Juhtide avalikele töötasudele on keeruline jälile saada

Kollektiivläbirääkimistel on teemaks tõusnud haiglajuhtide palgad, mis arstide liidu esindajate hinnangul on liiga kõrged. Kui kõrged siis ikkagi? Keerulise otsingu tulemusena selgus, et väga suured käärid arstide palkadega siiski pole.

Arstide liidu juhtide hinnangul on haiglajuhtide palgad Eestis võrreldes keskmise arsti palgaga märksa kõrgemad kui olla võiksid. “Soome arstide liidust saadud andmetel on seal haiglajuhi ja eriarsti keskmise palga suhe keskmiselt 1,2–1,3, Eestis on see sõltuvalt haiglast ligikaudu 2,5–3,5,” kinnitab arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa. Tema hinnangul väärib haiglajuhtide palga teema kindlasti diskussiooni.

Otsustasime uurida, mis olid 2014. aastal haiglajuhtide palgad, sest eelmise aasta kohta veel kõiki andmeid ei ole. Palganumbrite teadasaamine osutus küllaltki keeruliseks. Üsna ruttu sai selgeks, et palkade avaldamisele haiglad ise kuidagi kaasa ei aita. Seadus seda ei nõua ning osasid palkasid teada saada ei õnnestunudki. Saladuseks jäid PERHi ja kliinikumi juhatuse esimehe palgad. Teiste suuremate haiglate juhtide palgad on siiski leitavad, aga tuleb teada, kust otsida.

Aruanded kajastavad erinevalt
Valisime välja seitse haiglat – Ida-Tallinna Keskhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Tallinna Lastehaigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Viru Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla ning Pärnu haigla.
Proovisime leida haiglajuhtide palkasid alustuseks majandusaasta aruannetest. Neis oli päris palju põnevaid fakte ja huvitavat statistikat haiglates toimuva kohta, kuid haiglajuhtide palkasid eraldi ei ole välja toodud. Saab teada, kui palju maksti palka juhtkonnale aasta jooksul kokku, aga seegi lähenemine oli erinev – osadel haiglatel oli palkade koondsumma koos nõukogu liikmete palkadega, osades haiglates olid juhtkonna palgakulus ainult juhatuse palgad. Osad koondsummad olid välja toodud ühes sotsiaalmaksuga ning osad selleta.
Edasi proovisime uurida juhatuse liikmete palgasummasid otse haiglatest. Vastused, mis päringutele saime, olid põiklevad – haiglate esindajad küll täpsustasid majandusaruandes toodud summade sisu, kuid eraldi juhatuse esimehe palka teada saada ei õnnestunud.

Palkade info maksu-ja tolliametist
Meie soov haiglajuhtide palkasid üles leida tugevnes, kuna haiglate esindajate kinnitusel on need siiski avalikkusele leitavad. Otsustasime otsingut jätkata majanduslike huvide deklaratsioonide kaudu.
1. aprillist 2013 jõustunud seaduse redaktsioon asendas tasude avalikustamise ja majanduslike huvide deklaratsiooni esitamise kohustuse huvide deklaratsiooni esitamise kohustusega. Esitada tuleb see maksu- ja tolliametile.
Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul on huvide deklaratsiooni register avalik ning andmetega saab tutvuda igaüks. Arvestama peab, et päringut tehes jääb huvilisest maha jälg. Päringuid saab teha aasta, isiku või asutuse kohta ning vaadata töökohalt saadud brutotulu.
Meil vedas, sest maist on seegi võimalus kadunud. Nüüd tuleb avaldada mitte ainult ametikohalt saadud tulu, vaid ka muud tulud. “Kõik tulud ühtse summana. Eraldi on kirjas Eestist saadud ja välismaalt saadud dividendid,” räägib Udde.
Seegi register polnud aga täiuslik. Kõikide keskhaiglate juhtide ja Tallinna Lastehaigla juhi tasud on huvide deklaratsioonist leitavad, kuid kahe suure piirkondliku haigla juhi tasud mitte. “Võib olla, et neile isikutele pole kohustust pandud või on neil huvide deklaratsioon esitamata,” selgitab Udde.
Mis siis selgus? Käärid muidugi palkade vahel on, kuid mitte nii suured, kui eeldasime. Kõige enam teenis 2014. a ITK juht ja ka arstina jätkav Ralf Allikvee: keskmiselt 5600 eurot kuus brutos. See oli 2,4 korda rohkem keskmise keskhaigla arsti palgast 2014. aastal.
Kõige väiksem oli piirkondliku haigla Tallinna Lastehaigla juhi Katrin Lutsu kuupalk, 2960 eurot kuus. Piirkondliku haigla arst teenis statistiliselt temast vaid 13% vähem. Samas on lastehaiglas arstide palgad madalamad kui teistes piirkondlikes haiglates, kliinikumis ja PERHis, kus juhi palgad ei selgunud.

Kärbe ei lahendaks probleemi
Kuna haiglajuhi palga määrab haigla nõukogu, uurisime ITK ja LTKH nõukogusse kuuluvalt Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhatajalt Vahur Keldrimalt, kas haiglajuhtide palgad on liiga kõrged?
Keldrima leidis, et haiglate arstide ja juhatuse liikmete tasude suuruse võrdlemise tulipunkti tõstmine on emotsionaalselt põnev, kuid arstide tunnitasude tõstmise küsimusele lahenduse leidmise mõttes eksitav. “Proportsioonide õiglaseks hindamiseks tuleks võrrelda juhatuse liikmete ja selles tervishoiuasutuses töötava kümne enam teeniva arsti aastatulu,” arvab Keldrima. Teiseks võimaldaks ligilähedaste arvutuste kohaselt tervishoiuasutuse kõigi juhatuse liikmete üleviimine tasuta tööle lisada asutuste personali töötasu igale 1000 eurole 2–4 eurot.
“Kuid seda vaid ühel aastal,” sõnab ta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.