Mille poolest erineb tõenduspõhisus Hiina meditsiinis Lääne süsteemis levinud praktikast?
Tõenduspõhisus tähendab sama igas meditsiinipraktikas - eesmärgiks on jõuda objektiivsete tõenditeni, et ravimeetod on patsiendile tõhus ning samas ohutu. Uuringute läbiviimisel toetume samadele alustele nagu Lääne neditsiini kliinlistel uuringutel. Muidugi tuleb arvestada, et Hiina meditsiinis on olulisel kohal personaalne ja holistlik - tervikule suunatud lähenemine, kuid püüame siiski jõuda statistiliselt valiidsete ja üldistust lubavate tulemusteni.
Milliste uuringutega täpsemalt tegelete?
Tegeleme peamiselt randomiseeritud uuringutega, näiteks üks viimane suurim kliiniline uuring hõlmas keemiaravi saavaid rinnavähipatsiente, kus uurimisgrupis pooled manustasid taimeravipreparaati LCS101 (Protectival - saadaval ka Eestis sertifitseeritud toidulisandina - toim. ) ja ülejäänud platseebot. Uurisime eelkõige ravimipreparaadi mõju uuringus osalenute verenäitajatele ning täheldasime lõpuks olulist erinevust eri uuringugruppide vahel - ravimipreparaati manustanute vere näitajad olid kordades paremad. See tähendab, et nende immuunsus keemiaravi ajal oli tugevam, mis omakorda vähendab põletike tekkimise ja ka keemiaravi katkestamise riski. Sama taimeseguga tehtud viimane uuring näitas, et lisaks immuunsuse tugevdamisele omab ta otsest mõju ka kasvajarakkudele. Uurime ka akupunktuuri mõju ja kuumahoogude vähendamise võimalusi vähiravis. Üle aastate oleme uurinud sadu patsiente ning kokkuvõttes näeme, et Lääne meditsiin koostöös Hiina meditsiini meetoditega aitab tõsta patsientide üldist heaolu ja mõnedel juhtudel ka elumust.
Kuidas defineerite integratiivset meditsiini?
Minu pikaajalise praktika jooksul on terminid pidevalt muutunud. 20 aastat tagasi käsitleti seda, millega tegelesin, alternatiivravi uuringutena. Siis hakati rohkem rääkima täiendmeditsiinist ja nüüd peetakse õigemaks nimetada seda ala integratiivseks meditsiiniks. Kuid sisuliselt tegelen ikka sama teadusega, juba aastatuhandete vanuse Hiina meditsiini traditsiooni uurimisega. Teame ju hästi, et vähk on väga keeruline ja mitmetahuline haigus, mis mõjutab nii patsiendi füsioloogiat kui ka psüühikat, sellest tingituna on vajalik ka kõikehõlmav kompleksne lähenemine ravi planeerimisel. Mõistan, et on keeruline harjumuspäraseid lähenemisi muuta ja teaduse arenemise valguses pidevalt ümber õppida. Kuid me ei saa eirata seda, et teadusliku põhjaga uuringud näitavad, et on mitmeid looduslikke ja patsientidele ohutuid võimalusi nende keemiaravi negatiivsete mõjude vähendamiseks ja üldise enesetunde parandamiseks.
Väga paljud võivad end esitleda asjatundjatena täiend- ja alternatiivmeditsiini vallas. Kuidas siiski leida koostööks usaldusväärseid ja tõsiseltvõetavaid praktikuid?
Lihtsam on vastata küsimusele, keda ei tasu usaldada ega koostööks kaasata. Põhjalik taustatöö ja teineteise tundmaõppimine on väga oluline. Alati tasub vältida neid, kes lubavad liiga palju, küsivad liiga palju raha ja kes ei oska oma meetodi tulemuslikkust teaduslikult põhjendada.