EIK: kinnipeetav peab saama arstiabi muu elanikkonnaga võrdselt

Vangla
Vangla

Euroopa Inimõiguste Kohus leiab hiljutises otsuses, et meditsiiniabi kinnipidamisasutuses peab vastama kogu elanikkonnale võimaldatava meditsiiniabi tasemele.

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) tegi 9. juunil sel aastal otsuse kohtuasjas Mekras vs Kreeka (avaldus nr 12863/14). 

Juhtimi asjaolud

Kaebaja peeti kinni kohtueelse menetluse ajaks 23.10.2012 kahtlustatuna uimastikaubanduses. Teda peeti esialgu erinevates politseijaoskondades ning 28.04.2013 viidi üle Diavata Vanglasse Thessalonikis. Kaebajal olid mitmed terviseprobleemid, sh ülekaalulisus.

Tal oli kaks infarkti ning mõlemal korral toimetati ta haiglasse. Kuigi kaebaja taotles terviseprobleemide tõttu enda vabastamist ning vähemintensiivse tõkendi kohaldamist, pikendati kohtueelset kinnipidamist

Põhiseaduses sätestatud maksimaalse tähtajani. Kaebaja tunnistati 19.02.2014 süüdi uimastikaubanduses ning teda karistati 8-aastase vangistuse ning rahatrahviga.

Kaebaja avaldus EIKile oli EIÕK artiklite 3 (vanglas tervise pöördumatu kahjustumine ning ebakohane ravi) ja 5 lg 3 (vabastamise taotluse mitterahuldamine kohtueelse kinnipidamise ajal) rikkumise tuvastamiseks.

EIKi seisukohad

Riigi kohustus tagada haigele kinnipeetavale tõhus meditsiiniabi tähendab enamat, kui üksnes arsti visiite ning ravi määramist. Riigil tuleb seista hea selle eest, et haigele kinnipeetavale määratakse korrektne diagnoos ning ravistrateegia.

Meditsiiniabi kvaliteet kinnipidamisasutuses peab olema võrreldav kogu elanikkonnale tagatava meditsiiniabi kvaliteediga, kuid ei pea ulatuma samale tasemele parimate haiglatega.

EIKil ei olnud võimalik asja materjalide põhjal otsustada, kas kinnipidamistingimused olid põhjuslikus seoses infarktiga. Vaidlus oli selles, kas kaebajale infarkti järgselt määratud ravi oli kohane tulenevalt tema seisundist. EIK oli valmis aktsepteerima, et vanglate süsteemis tagatav meditsiiniabi on piiratum võrreldes erakliinikutega.

Siiski osundas EIK Euroopa Nõukogu Piinamisvastase Komitee raportile Diavata Vangla kohta. Raporti kohaselt on vanglas jätkuvalt probleeme meditsiiniabi tagamisega. Kinnipeetud isikud ei pea lootma sellele, et nende lähisugulased toovad vangla haiglasse vajalikke ravimeid.

Prokurör toetas kaebaja taotlust vabastamiseks ning möönis, et vangla haiglas ei ole meditsiiniabi piisaval tasemel. Nende asjaolude koostoimes oli asjas artikli 3 rikkumine.

Kohtueelse kinnipidamise kestus oli 16 kuud. EIK on varasemalt leidnud, et haige isiku kinnipidamise pikendamisel tuleb kohtutel võtta seisukoht kinnipidamise vajalikkuse osas just isiku tervisliku seisundi kontekstis.

Kaaluda tuleb ka alternatiivseid tõkendeid. Kõnealusel ajal andis seadus võimaluse isiku vabastamiseks tervislikul kaalutlusel ainult siis, kui isik kandis juba vabaduskaotuslikku karistust. Nende asjaolude koostoimes oli asjas artikli 5 lg 3 rikkumine.

Resolutsioon

  1. EIÕK artiklite 3 ja 5 lg 3 rikkumine; 
  1. Mittevaralise kahju hüvitamiseks määras EIK 6 500 eurot.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.