EIK: arsti vea puhul tuleb läbi viia kriminaalmenetlus

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) jõudis hiljutises kohtuasjas otsusele, et surma või tervisekahjustusega lõppenud tahtlikule rikkumisele meditsiinisfääris tuleb reageerida kriminaalmenetlusega.

Kohtuasi Marchuk vs Ukraina sai EIKi otsuse 28. juulil sel aastal, avalduse number on 65663/12.

Asjaolud

Kaebaja kaheaastane tütar võeti 2003. aasta augustis kriitilises seisundis haiglasse. Neli tundi hiljem ta suri. Kriminaalmenetluses tunnistati süüdi arst G. lapsele kunstliku hingamise ning südame massaaži tegemata jätmise tõttu. Arsti karistati rahatrahvi ning kolmeaastase tegutsemiskeeluga meditsiinivaldkonnas, kuid aegumise tõttu vabastati ta seejärel kriminaalvastutusest. Tsiviilmenetluses mõisteti kaebajale haiglalt välja mittevaralise kahju hüvitamiseks ligikaudu 1 865 eurot.

Kaebaja leidis, et ei kriminaal- ega tsiviilkohtumenetlus ei vastanud EIÕK artikli 2 (õigus elule) nõuetele ning esitas EIK-ile avalduse vastava rikkumise tuvastamiseks.

EIK-i seisukohad

Kui meditsiinivaldkonnas toimus tahtlik rikkumine, mille tulemusena isik suri või talle tekitati tervisekahjustus, siis tuleb alati viia läbi kriminaalmenetlus. Kui aga tegemist ei olnud tahtliku rikkumisega, siis on tõhus õiguskaitsevahend ka tsiviilõiguslik või distsiplinaarmenetlus.

EIK-i ülesanne on selgitada, kas siseriiklik õigussüsteem reageeris adekvaatselt toimunud rikkumisele.

Kriminaalmenetluseks kulus seitse aastat. Sellel ajal viidi korduvalt läbi täiendavaid uurimistoiminguid kohtu nõudel. Ametivõimude tegevusest tulenes seitsmeaastane kestus. Kuigi tsiviilmenetlus viidi läbi kiiresti, sõltus selle kestus kriminaalmenetluses kogutud tõenditest. Menetlusi ei saa seetõttu käsitleda eraldi. Viivituste tõttu pääses arst karistusest.

Seega oli asjas artikli 2 rikkumine menetluslikust aspektist.

Resolutsioon

1. EIÕK artikli 2 rikkumine menetluslikust aspektist;

2. Mittevaralise kahju hüvitamiseks määras EIK 4 000 eurot.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.